Ağız Kanseri Belirtileri

Ağız kanseri belirtileri için basit bir kontrol hayat kurtarabilir. İngiltere Ağız Sağlığı Vakfı’na göre, ağız kanseri belirtileri evde basitçe kontrol edilebilir. Bu kontrole önem verilmezse daha fazla insan ağız kanseri ile savaşını kaybedecek.
Bu konuda yapılan yeni araştırma, neredeyse her üç kişiden ikisinin (%64) ağızlarında veya çevresinde kanser belirtileri olup olmadığını hiç kontrol etmediğini gösterdi.
Kasım ayında yapılan araştırma, insanların dörtte birinden fazlasının (%27) hastalık için olası erken belirtilerden hiçbirini bilmediğini ortaya koydu.
İngiltere’de geçen yıl 2.700’den fazla insan ağız kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Bu sayı on yıl öncesine göre %48’lik bir artış göstermekte. Hastalık genelde en ileri evre olan dördüncü evrede fark edilmekte.
Yapılan açıklamada “Ağız kanseri nedeniyle vefat sayısını azaltmanın en kolay yolu, hastalığın belirtilerini evde kontrol etme alışkanlığı edinmek. Kanser belirtilerini kontrol için ağıza dikkatli bir şekilde bakmak 45 saniyeden fazla sürmez. Ağız kontrolü alışkanlığı edinmek, olağan dışı herhangi bir şeyi hızlı şekilde tanımlamamızı sağlar. Ağızda olağandışı bir değişiklik daha sonra diş hekimi veya doktor tarafından muayene edilmeli.” denilmekte.

Ağız Kanseri

Başlıca Ağız Kanseri Belirtileri

Ağız kanserinin en yaygın belirtileri üç hafta içinde iyileşmeyen ağız ülseri, ağızda kırmızı veya beyaz lekeler ve herhangi bir yumru veya şişliktir.
Dudakta veya dilde olan kalıcı uyuşma veya ses kısıklığı da ağız kanserinin erken belirtisi olabilir.

İngiltere’de geçen yıl yaklaşık 9.000 kişiye ağız kanseri teşhisi konuldu. On yıl öncesine göre %58’lik bir artış görülmekte. Vaka sayısındaki artışa rağmen, ağız kanserine yönelik farkındalık düşük kalmakta.
Ağız Sağlığı Vakfı bulguları kişilerin, iyileşmeyen ağız ülserleri (%43), ağız baş ve boyun çevresinde topaklar ve şişlikler (%48) gibi en yaygın belirtileri tanımlayabildiğini göstermekte.
Ağızdaki kırmızı lekelerin (%39) ve beyaz lekelerin (%30) yaygın belirtiler olduğu daha da az bilinirken, kalıcı ses kısıklığı gibi diğer belirtiler beşte bir (%20) kadar kişi tarafından bilinmekte.
İngiltere Ağız Sağlığı Vakfı tarafından yapılan açıklamada “Covid rutin diş kontrolünde gecikmelere neden oluyor. Bu nedenle ağız kanseri farkındalığını artırmak her zamankinden daha önemli. Halkın, rutin diş muayenesine gitmesinin sadece diş çürüğü veya diş eti hastalığını kontrol ettirmek için olmadığını, aynı zamanda ağız kanseri kontrolü yaptırmak olduğunu bilmesini istiyoruz.” denilmekte.

Kaynak :
Oral Health Foundation

346 views

One Comment

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.