Obezite Nedeniyle Dişlerde Sallanma

Obezite nedeniyle dişlerde sallanma olabileceği yönünde görüşler bulunmaktadır. Araştırmacılar, çene kemiklerinin sağlığı ve obezite arasındaki bağlantının daha iyi anlaşılmasını amaçlayan yeni çalışmalar yapmaktadır. New York Buffalo Üniversitesi bilim insanları da obezite nedeniyle dişlerde sallanma olabileceği konusunda bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Araştırmacıların bulgularına göre obezitenin neden olduğu kronik inflamasyon, dişleri yerinde tutan çene kemiği de dahil olmak üzere kemik dokusunu parçalayan hücrelerin oluşumu ve gelişimini tetikleyebilir. Bu durum da obezite nedeniyle dişlerde sallanma ve diş kayıplarına neden olabilir.


Bilim insanları 2021 Ekim ayında Journal of Dental Research’te yürütüp yayınladıkları çalışmada önemli bulgular elde etmiştir. Obeziteden kaynaklanan aşırı iltihaplanmanın, kemik iliğinden kaynaklanan ve kemik dokusunu parçalayan bir hücre tipine dönüşebildiği gözlemlemişlerdir.

Sallanan Diş

Obezite Çene Kemiklerini Zayıflatabilir

Çene kemiklerinde zayıflama, kemik kaybı ve dişlerde sallanma, ileri diş eti hastalığının ( periodontitis )önemli bir belirtisidir. Sonunda diş kaybına yol açabilir. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, periodontitis olarak bilinen diş eti hastalığı, 30 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin %47’sinden fazlasını etkilemektedir.


New York Buffalo Üniversitesi Diş Hekimliği Okulu Ağız Biyolojisi bölümü, obezite derecesi ile diş eti hastalığı arasında açık bir ilişki olmasına rağmen, bu ikisi arasındaki bağlantıları destekleyen mekanizmalar yeterince araştırılmadı iddiasıyla bu çalışmayı gerçekleştirmiştir. Bu araştırma, obezite varlığında kemik yıkımına neden olan hücrelerin artabildiği ve bu durumun çene kemiğinin dişleri tutan bölgelerinde erimeye neden olabildiğini bildirmektedir.


Laboratuvar fareleri üzerindeki çalışma, yüksek yağlı beslenen grubun, düşük yağlı beslenen gruba kıyasla obez olduğu, daha fazla iltihaplanma ve kemik iliklerinde daha çok kemik eriten hücre oluştuğunu tespit etmiştir. Bu durumun dişleri tutan çene kemiği bölgesinde daha fazla erimeye neden olduğunu da açıklamıştır.
Bilim insanları, bulguların ayrıca obezite ile birlikte gelişen artrit ve osteoporoz gibi diğer kronik inflamatuar kemik hastalıklarının arkasındaki mekanizmalara daha fazla ışık tutabileceğini de bildirmiştir.

Kaynak :

  1. Science Daily
  2. Journal of Dental Research

104 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.