Periodontitis Kalp ve Damar Hastalıklarına Neden Olabilir

Harvard Üniversitesi ve Forsyth Enstitüsü bilim adamlarının Şubat 2021 tarihinde tamamladıkları yeni araştırmalarına göre, periodontitis adı verilen diş eti hastalığına sahip kişilerin ciddi kalp ve damar hastalıkları yaşama riskinin daha yüksek olduğu açıklanmıştır.

Yakın zamanda Journal of Periodontology’de yayınlanan bu çalışmayı yapan doktorlar, aktif diş eti hastalığı ile ilişkili inflamasyonun, atardamar inflamasyonunun habercisi olduğunu tespit etmişlerdir. Kalp krizi, felç ve kardiyovasküler hastalığın diğer tehlikeli belirtilerine neden olabilir.

Araştırmacılar, bu çalışmada değerlendirdikleri hastaların atardamar ve diş etlerindeki iltihabı görüntülemek ve ölçmek için 304 kişi üzerinde pozitron emisyon tomografisi ve bilgisayarlı tomografi (PET ve CT) taramaları gerçekleştirmiştir. Yaklaşık dört yıl sonra yapılan takip çalışmalarında, bu bireylerin 13’ünde önemli kalp ve damar hastalığı belirtileri geliştiği açıklanmıştır. Araştırmacılar sigara, yüksek tansiyon, obezite ve diyabet gibi diğer tüm risk faktörlerini kontrol ettikten sonra bile sadece periodontitis varlığının kardiyovasküler olayları başlatabildiğini görmüşlerdir.

Burada önemli bir ayırıcı bulgu olarak, araştırmacılar eskiden geçirilmiş periodontitis kaynaklı çene kemiği erimesinin kardiyovasküler olaylarla ilişkili olmadığını bulmuşlar ve “kardiyovasküler hastalık riski, aktif olarak iltihaplı diş etleri olmayan hastalarda daha düşüktü, aktif diş eti inflamasyonu olan kişilerde ise kesinlikle ilişkiliydi” açıklamasında bulunmuşlardır.

Araştırmacılar, periodontal inflamasyonun, kemik iliği yoluyla ilgili hücreleri harekete geçirdiğini, bunun da atardamarların iltihaplanmasını tetikleyerek olumsuz kardiyak olaylara yol açtığını varsaymaktadırlar.

Bu çalışmayı yapan bilim insanları “Kalp ve damar hastalıkları açısından riskli yaş grubundaysanız veya bilinen kardiyovasküler hastalığınız varsa, periodontal hastalığınızı görmezden gelmek gerçekten tehlikeli olabilir ve kalp krizi riskinizi artırabilir” açıklamasında bulunmuşlardır.

Diş ve ağız sağlığı, genel vücut sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlığımızı korumak ve devam ettirmek için kişisel ağız bakımına özen gösterilmeli, yılda bir kez diş hekimine kontrol muayenesi yaptırılmalıdır.

Kaynak :

Journal of Periodontology

Science Daily

 

162 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.