Pandemi Nedeniyle Diş Sıkma Alışkanlığı

Covid 19 kaynaklı pandemi nedeniyle diş sıkma alışkanlığı artışı olduğu bildirilmektedir. Bu konuda Tel Aviv Üniversitesi Sackler Tıp Fakültesi ve Polonya Wroclaw Üniversitesi’nin katılımıyla bir çalışma yapılmış, 12 ekim 2020 tarihinde journal of clinical medicine dergisinde yayınlanmıştır.

Araştırma sonucunda, İsrail’deki sokağa çıkma yasakları sırasında genel nüfusun yaşadığı stres ve endişenin, gündüz diş sıkma gece ise diş gıcırdatmada önemli bir artışa neden olduğu, diş ve ağız sağlığını olumsuz yönde etkilediği bildirilmiştir. Bu durumun diş, çene ve çevresel yüz bölgelerinde ağrılara neden olduğu bilinmektedir.

Polonya ve İsrail’de yaşayan 1800 kişinin değerlendirildiği araştırmaya göre kadınların bu semptomlardan erkeklere göre daha fazla etkilendiği bildirilmiş, özellikle 35-55 yaş aralığındaki kadınların bu olumsuz alışkanlığa bağlı ağrılar yaşadığı açıklanmıştır.

Yapılan açıklamada “Bu durumun evde küçük çocuklarla kapalı kalan, aynı zamanda yaşlı ebeveynleri için endişelenen, maddi sorunlarla karşılaşan ve genellikle evden çalışması gereken orta yaş neslin hissettiği sıkıntıyı yansıttığına inanıyoruz “denilmektedir.

Sonuçlar :

İsrail’deki sokağa çıkma yasağı döneminde, stres ve kaygıya bağlı gündüz diş sıkma oranının yaklaşık % 17’den % 32’ye yükseldiği, gece diş gıcırdatmanın yaklaşık % 10’dan % 36’ya yükseldiği bildirilmiştir. Pandemiden önce de bu alışkanlıklardan rahatsız olan kişilerin ise diş sıkma ve gıcırdatma şiddetlerinde yaklaşık% 15’lik bir artış gözlemlendiği açıklanmıştır.

Ek olarak, İsrail’deki bulguların Polonya’daki bulgularla karşılaştırılması sonucu, diş sıkma ve gıcırdatma olasılığının Polonya’daki katılımcılar arasında çok daha yüksek olduğu açıklanmıştır.

Kaynak : Journal of Clinical Medicine

161 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.