Diş Fırçası Tercihi

Diş fırçası tercihi, dünyada sürdürülebilir çevre temizliği adına önemlidir. Milyarlarca insanın kişisel diş bakımı için en çok kullandığı araç diş fırçasıdır.

Trinity College Dublin’deki araştırmacılar, çevre temizliğinin, gezegen ve insan sağlığı adına sürdürülebilirliği konusunda diş fırçası çeşitlerini karşılaştırmışlardır.

Dünyada kullanılan en yaygın diş bakım ürünü olan diş fırçasının, dünya üzerindeki çevre kirliliğine etkisine dair çok az veri bulunmaktadır. Bu konuda Trinity College Dublin ve University College London’daki Eastman Dental Institute bir çalışma yapmışlar ve British Dental Journal’da 15 Eylül 2020 tarihinde yayınlamışlardır.

Araştırmacılar, diş fırçasının farklı üretim modellerini değerlendirmişler ve çevresel etkisini (karbon salınımı) ve insan sağlığı etkisini (DALYS) ölçmüşlerdir.

Bu çalışmada elektrikli diş fırçası, standart plastik fırça, değiştirilebilir başlıklı plastik fırça ve bambu fırça kullanılmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Araştırmacılar, elektrikli diş fırçasının sürdürülebilir çevre sağlığı için diğerlerine oranla biraz daha zararlı olduğunu açıklamışlardır.

Çevre sağlığı açısından en sürdürülebilir diş fırçasının, popüler olarak inanıldığı gibi bambu olmadığı, geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen plastik diş fırçası olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Bu sonuçların, diş fırçası tercihi konusunda bireysel tüketiciler, halk sağlığı programları ve diş fırçası üreticilerine bilgi sağlamak amacıyla kullanılabileceği açıklanmıştır.

Trinity College diş fırçası tercihi konusunda şu açıklamalarda bulunmuştur :

“Her yıl kullanılan ve atılan milyarlarca diş fırçası var. Araştırmamız, elektrikli diş fırçalarının aslında üretim sürecine ve dağıtımına dahil olan insanlar üzerinden değerlendirildiğinde zararlı olduğunu gösteriyor. Bunların fırçalamada daha etkili olduğunu gösteren çok fazla kanıt da yok. Bambu diş fırçalarının çözüm olmadığını da gösterdik.

Dünyada sürdürülebilir çevre temizliği adına ideal diş fırçası, geri dönüştürülmüş plastik kullanılarak üretilen diş fırçalarıdır. Geri dönüştürülebilen plastik fırçalar bambu fırçalar gibi yetiştirilmek için çok alan kaplamaz ve büyümek için çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Burada önemli olan plastiği geri dönüşüm zincirinde tutmaktır, atılan plastik diş fırçalarının toplanıp ardından yeni ürünlere dönüştürülebileceği bir sisteme ihtiyacımız var.

Üreticiler, tüketiciler, sağlık uzmanları ve sağlık politikasını belirleyenler, ürünleri tavsiye ederken parayı ve insan sağlığının yanı sıra çevre temizliğinin sürdürülebilirliğini de göz önünde bulundurmalıdır. ”

Kaynak : ScienceDaily

121 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.