Dengeli ve Düzenli Beslenmek Önemlidir

Koronavirüs pandemisinin  diş ve ağız sağlığı üzerinde de önemli etkileri olabilir. Bu süreç boyunca evlerde kalınmasının, yeme içme alışkanlıklarında olumsuz yönde değişikliklere neden olduğu bildirilmektedir. Yemek öğünleri arasında sık tüketilen atıştırmalık gıdalar, genel sağlık ile diş ve ağız sağlığı açısından birçok problemi beraberinde getirebilir. Dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir, özellikle koronavirüs salgını boyunca bu durum sağlık adına daha önemli hale gelmiştir.

İngiltere Ağız Sağlığı Vakfı tarafından yapılan araştırmalar, evde kalan yetişkinlerin üçte birinden (% 38) fazlasının, gün boyunca yiyecek atıştırma sayısında artış olduğunu göstermiştir. Bu durum genç erişkinlerde daha fazla artmıştır. 35 yaş altı popülasyonun neredeyse üçte ikisi (% 61) pandemik izolasyon sırasında, öğün arası daha sık atıştırmalık gıda tükettiğini belirtmiştir. Öğün aralarında atıştırmak en fazla küçük çocuklu aileler arasında artmıştır. Beş yaşından küçük çocukları olan ve araştırmaya katılan ailelerin % 70’i bu dönemde daha fazla atıştırmalık gıda tükettiğini bildirmektedir. Bu oran genç yetişkinlere göre iki kat daha fazladır.

Bu veriler sonrası İngiltere Ağız Sağlığı Vakfı öğünler arasında atıştırmalık gıda tüketimindeki artışın, ülkenin ağız sağlığına verebileceği zarardan endişe duyduğu açıklamasında bulunmuştur.

Kuruluşun genel müdürü Dr. Nigel Carter OBE, “ İngilizler olarak yavaş yavaş üç ana öğünden uzaklaştık ve daha fazla atıştırmalık alışkanlığı benimsedik. Bu durum, koronavirüs pandemisi sırasında evlerde kalmak nedeniyle daha da kötüleşti. Öğün arası bir şeyler atıştırmak, can sıkıntısını geçirmek ve kısa süreli keyif sağlamak isteğiyle olabilir. Sorun şu ki, sık atıştırmalık tüketmek sağlığımız için ciddi olumsuzluktur. Yemek sonrası dişlerde bakteri plakları oluşur. Bu plaklar, minede erozyona ve dişlerde çürümeye neden olan asitleri üretir. Ağız tükürük üreterek bu asitleri nötralize edebilir ancak sürekli yiyecek atıştırmak, ağızda tükürükle oluşan bu tip iyileşmeye zaman tanımaz. Bu nedenle öğün arası sık yiyecek atıştırmak, dişleri bakteriyel plak asitlerine karşı duyarlı ve savunmasız bırakır” açıklamasında bulunmuştur.

Ağız Sağlığı Vakfı Başkanı Dr. Ben Atkins ise ilave olarak : “ Atıştırmalıkların sağlığımıza verebileceği zarara dikkat etmemiz ve olası bir hasarı önlemek için tedbir almamız gereklidir. Tükürük salgımızı arttırabilmek için şekersiz sakız çiğnemek yardımcı olabilir. Böylece dişlerdeki bakteriyel plak asidi zararları azaltılabilir. Diş minesinin kaybettiği mineralleri tükürüğün onarabilmesi yaklaşık bir saat sürer. Yeme içmeden sonra 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemek, tükürük akışını arttırmanın ve diş minesi onarılmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur ” açıklamasında bulunmuştur.

İnsanlık adına oldukça zor bir süreç geçirilmekte ve dönemde uymamız gereken tüm kurallar belirlenmiştir. Ülkelerin kendi koşullarına uygun olarak belirlediği tüm önlem ve kurallara uyarak, ayrıca “ dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir “ uyarısınca hareket ederek, normal ve sağlıklı günlere tekrar kavuşmak çok daha kolay olacaktır.

Kaynak : Oral Health Foundation

71 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.