Bakü Kahve Mekanları

Eski ve yeni bölümleri ile hem tarih hem de gelecekten görüntüler sunuyor Bakü. Yürüyerek gezilebilecek İçerişehir denilen tarihi bölümü dışında oldukça büyük yeni şehir alanı var. Bakü kahve mekanları yoğunluklu olarak kafelerden oluşmakta. Bununla beraber birkaç yıldan beri sayıları artan kahve dükkanları da mevcut. Türk Kahvesini biliyor ve seviyorlar.

United Coffee Beans

 Bakü’de gitme fırsatı bulduğum en profesyonel kahve dükkanı diyebilirim. Abdülkerim Alizade caddesinde. Coffee shop formatında olmasına rağmen oldukça geniş bir mekan, yer bulma sıkıntısı olmaz. Personel sayısı fazla olduğu için servis aksamıyor. Baristasları tecrübeli, çeşitli kahve çekirdeklerinden, çeşitli sunumları var. Cappuccino siparişlerimiz hızlıca hazırlandı. Espresso için kullanılan kahve aroma ve kavrulma derecesi olarak güzeldi. Köpük kıvamı ve miktarı gayet başarılı ilave edilmişti, birkaç derece daha sıcak servis edilse daha keyifli olabilirdi. Kesinlikle gidilmesi gereken bir mekan.

 

Coffee Moffie

 Nizami caddesinin yukarı kısmına giderken sağda İslam Safarli sokağı girişinde, sevimli, keyifli bir kahve dükkanı. Coffee shop olmasına rağmen alışılmışın üzerine büyüklüğü ile yeterince oturma alanları sunuyor. Burada da cappuccino siparişi verdik. Bilinen bir kahve mekanı olması dolayısıyla beklentimiz yüksekti, beklentimizin bile üzerinde, nefis iki cappuccino sundular. Saf arabica çekirdekleri, yakmadan hazırlanan espressosu, kahveyi örtmeyen süt miktarı, kadife gibi tok ve kalın köpüğü, üst limitteki servis sıcaklığı ile gerçekten unutulmazdı. Amatör görünümünün altında son derece ilgili ve profesyonel lezzetleri ile mutlaka gidilmesi gereken bir kahve mekanı.

Coffee House

 Trafiğe kapalı ve oldukça hareketli olan Mehmet Emin Resulzade caddesinde, sahile inerken sol tarafta oldukça büyük bir kafe. Biraz aşağısındaki Cinnabon’da yediğimiz tarçınlı tatlıların sonrasında birer fincan kahve ve biraz sohbet için oturduk, bu arada Cinnabonun özellikle karamelli olan tatlısını kesinlikle tavsiye ederim. Servis biraz yavaş, Americanolarımız oldukça büyük fincanlarda geldi. Espresso hazırlanırken biraz geç davranılmış olmalı ki acı ve yanık kokulu, oldukça da sert gövdeli kahvelerimizi bitiremedik. Kalabalık ve gürültü de eklenince çok keyif alamadığımız bir mekan olduğunu belirteyim.

 

Paul

Yurt dışında birkaç ülkede gitme fırsatı bulduğum Paul kafeyi Bakü’de bulmak sürpriz oldu. Gördüğüm en büyük ve güzel dekorasyona sahip şubelerinden olması daha büyük sürpriz oldu. Bakü’nün merkezi denilebilecek konumda. Servis elemanı sayısının azlığı, servisin biraz yavaş olmasına neden oluyor. Ürünleri genel olarak standardın üzerinde kalite ve lezzete sahip. Kahveler de aynı şekilde, çok iyi bir kahve dükkanı ayarında olmasa bile sipariş ettiğimiz cappuccinolar gayet başarılıydı. Gidilmesi gereken mekanlardan.

 

Xurcun

 Haydar Aliyev Havalimanında. Birkaç masası olan temiz, sevimli bir yer. Hediyelik tatlı ürünler, aperatif gıdalar, sıcak ve soğuk içecekler var. Cappuccino istedik. Hızlıca hazırlayıp servis edildi. Kağıt bardakta gelen kahveleri gördüğümüze oluşan mutsuzluk, tadına bakınca azaldı. Fincanda servis edilmeyen kahveler büyük oranda tatsız ve özensiz oluyor fakat burada kötü değildi. Fincanda ve sütü biraz az olsa gerçekten çok iyi olurdu.

 

 

24 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.