Tuzlu Su Gargarası

Boğaz ağrıları ve ağız yaraları birçok insanın yaşadığı, sık görülen rahatsızlıklardandır. Tuzlu su gargarası ağrıları hafifletmek, ağız ve boğazı etkileyen bu rahatsızlıkların belirtilerini azaltmak için ucuz, güvenli ve etkili bir yol olabilir.

Bu makalede, tuzlu su gargaralarının ne olduğu, hangi koşullarda işe yarayabileceği, nasıl yapılacağı ve kullanılacağı, ayrıca kullanım riskleri ele alınmaktadır.

Tuzlu su gargarası, tuz, su ve kabartma tozu karışımıdır. Basit boğaz ve ağız ağrılarında  ucuz, güvenli ve etkili bir alternatif olabilir. Bu ağrıları rahatlatmak ve azaltmak için kullanılabilir.

Tuzlu su gargaraları ile ilgili yapılan bir çalışmada, 45 çocukta tuzlu su gargarası ve potasyum alüminyum sülfat içeren gargaranın etkinliği araştırılmıştır. Araştırmacılar, 45 çocuğa 21 gün boyunca günde iki kez gargara yaptırmıştır. Tuzlu su veya potasyum alüminyum sülfat içerikli gargara yapan çocukların, sadece su ile gargara yapan çocuklara göre ağızdaki bakteri seviyelerinin önemli ölçüde azaldığı bildirilmiştir.

Bununla birlikte tuzlu su gargarası, potasyum alüminyum sülfat içeren gargara kadar bakterileri azaltmada etkili olmamıştır. Potasyum alüminyum sülfat, bazı ilaçlı gargaralar için aktif bir bileşendir.

Etkili bir tuzlu su gargarası için günde iki kez, yaklaşık otuz saniye boyunca gargara yapılmalıdır

Tuzlu su gargaralarının kullanılabileceği bazı durumlar şu şekilde sıralanabilir :

Ağız ve boğazda hafif ağrılı durumlarda rahatlatıcı olabilir. Klinik Sistemler İyileştirme Enstitüsü ve Amerikan Kanser Derneği (ACS) , boğaz ağrısını yatıştırmak için tuzlu su ile gargara yapmayı tavsiye etmektedir.  ACS’ye göre, düzenli olarak tuzlu su gargaralarının kullanılması, özellikle kemoterapi veya radyoterapi alan kişilerde, ağzın temiz tutulmasına ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Ağızda oluşabilen ağrılı ülseröz yaralarda tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı hafifletebilir ve yaraların iyileşmesini destekleyebilir.

Saman nezlesi gibi bazı alerjiler, kişinin burun yollarının ve boğazının şişmesine neden olarak rahatsız edici olabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak alerjiyi engellemese de, boğazda oluşan ödemin bir kısmını azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar soğuk algınlığı, grip ve sinüs enfeksiyonları gibi hastalıklarda tuzlu su ile gargara yapmanın, semptomları hafifletebileceğini ve hatta üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Düzenli olarak tuzlu su ile gargara yapmak, bakterilerin diş etlerinden uzaklaştırılmasında yardımcı olabilir. Böylece plak ve diş taşı birikiminin azaltılmasına katkısı olur. Ağızda bakteri birikmesi diş eti hastalığı dışında, diş çürümelerine de yol açabilir.

American Dişhekimleri Birliği (ADA), diş fırçalama sonrasında hafif sıcak tuzlu su gargarası ile ağzın çalkalanmasını önermektedir. Bunu yapmak, diş aralarını temiz tutmaya yardımcı olabilir ve enfeksiyonu önleyebilir.

Tuzlu su gargarası bakterilerin az bir miktarını öldürebilir ancak ağız ve boğazdaki bakterilerin tamamını  öldüremez.  Bununla birlikte  bakterileri, diş etleri ve boğaz yüzeylerine çıkarmaya yardımcı olabilir. Bakteriler yüzeye çıkınca, yıkama sonrası gargara tükürüldüğünde, bakterilerin  bir kısmı temizlenir.

Tuzlu su gargaralarının yapımı kolay ve ucuzdur. Amerikan Dişhekimleri Birliği (ADA), yaklaşık bir bardak ( 8 ons – 0.236 mlt.) suya,  bir çay kaşığı tuz katılıp iyice karıştırılarak hazırlanmasını önermektedir. Alternatif olarak hazırlanan bu tuzlu su çözeltisine 1 çay kaşığı kabartma tozu da eklenebilir. Amerikan Kanser Derneği (ACS) karbonat ilaveli  tuzlu su gargarası önermektedir.

Etkili şekilde tuzlu su gargarası yapabilmek için solüsyon mümkün olduğu kadar ağzın tümüne yayılmalıdır. Boğaz, mümkün olduğunca bademciklere kadar  yıkanmalıdır.  Diş ve diş etlerinin iyice yıkanabilmesi için gargara diş aralarından basınçla içeri ve dışarı geçirilmeli ve sonuçta tükürülmelidir.

Tuzlu su çözeltisinin yutulması genellikle güvenli olmakla birlikte, tükürmek en iyisidir.

Tadından dolayı gargara yapmakta zorlanılıyorsa bir miktar bal ilave edilebilir.

Maksimum etkinlik için, günde bir veya iki kez, her defasında 30 – 40 saniye süresince tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.

Tuzlu su ile gargara yapmak hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenli olarak kabul edilir. Bununla beraber gargara yapmakta zorluk çeken insanlar tuzlu su gargarası kullanmamalıdır.

Bazı küçük çocuklar etkili şekilde gargara yapamayabilirler. Çocuk doktorları, bir çocuğun ne zaman gargara yapabilecek yeteneğe hazır olduğu konusunda öneride bulunabilir.

Tuzlu su gargaralarının günde birkaç kez kullanılması güvenlidir ve birçok kişi için yan etkisi yoktur. Yüksek tansiyonu olan veya sodyum alımının sınırlı olası gereken kişiler, tuzlu su gargarası öncesinde doktor ve dişhekimine başvurarak görüş almalıdır.

Özet olarak tuzlu su ile gargara yapmak, kişisel ağız bakımına yardımcı olabilir ve boğaz ağrıları, ağız yaraları ve diş tedavilerinden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı hafifletebilir. Tuzlu su gargaralarının yapımı hızlı ve kolaydır, ilaçlı gargaralara karşı ucuz ve doğal bir alternatiftir.

Tuzlu suyla günde birkaç kez güvenle gargara yapılabilir. Tipik bir yan etkisi yoktur ancak yüksek tansiyonu olan veya sodyum alımını sınırlaması gereken kişiler, tuzlu su gargarası kullanmaya başlamadan önce doktorla muayene olmalı ve görüş almalıdır.

Kaynak: Dental NewsToday , Amerikan Kanser Derneği, Amerikan Dişhekimleri Birliği

1.164 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.