Saraybosna Kahve Mekanları

Saraybosna, Bosna-Hersek’in olduğu gibi meşhur boşnak kahvesinin de başkenti. Türk kahvesine çok benzeyen boşnak kahvesi, sade olarak yapılıp, minik bir tepsi üzerinde cezvede servis ediliyor. Yanında fincanı ve içinde kesme şeker ve lokum bulunan küçük bir kap var. Yaklaşık iki fincan gelen kahvenin öncelikle köpüğü kaşık ile alınarak fincana konulmalı. Kahve dikkatlice cezveden fincana doldurulmalı. Bunu yaparken fincana telve dolsun istemiyorsanız çay kaşığını cezvenin ağzına tutarak engel olabilirsiniz. Kavrulmıuş nefis kahveler alabileceğiniz, Gazi Hüsrev Bey camisi ve saat kulesinin hemen yanında yaklaşık yüz yıllık bir işletme önerisi olarak TUCANA KAHVA DİBEK yazarak Saraybosna kahve mekanlarına başlayalım.

 

AKSARAJ

 

Fresh Bosnian Coffee mottosu ile hizmet vermekte. Saraybosna’nın eski şehir bölgesinde, Başçarşı içinde. Harika konumu ile tüm turislerin uğrak yeri olan yerleşimi, özellikle dışarıda oturursanız canlı ve çok keyifli bir atmosfer sunuyor. Meşhur Boşnak kahvesinin en iyi örneklerini bulabileceğiniz Aksaraj’da Türk Kahvesi de içilebilir. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kahve mekanı.

 

 MINISTRY OF C’EJF

 

Saraybosna’da hem Boşnak Kahvesi hem de klasik İtalyan kahvelerinin en iyilerini bulabileceğiniz bir mekan. Coffee shop. Başçarsıdan Aliya İzzetbegoviç’in de kabrinin bulunduğu şehitliğe giderken yokuşta sağ tarafta. Oldukça renkli kişilikte olan baristası gerçekten işini iyi yapıyor. Cappuccino, kullanılan kahve, espressonun hazırlanışı, köpük kıvamı olarak çok başarılıydı. Birkaç derece daha sıcak olsa en iyiler arasına yazılabilir. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kahve mekanı.

 

 Talks & Giggles

  

Saraybosna şehrinde bilinen kahve dükkanlarından. 1. Dünya Şavaşı’nın başladığı kabul edilen noktaya ve müzeye oldukça yakın. Tarihi taş köprüden minik nehri geçince birkaç dakika yürünerek bulunabilir. Sevimli ve küçük bir coffee shop. Boşnak kahvesinin bu kadar yaygın ve leziz olduğu şehirde klasik İtalyan kahveleri ve demleme kahveler bulabilirsiniz. Cappuccino maalesef hayal kırıklığıydı. Köpük kıvamı, miktarı, espresso ve sıcaklık derecesi olarak tümüyle başarısız hazırlanmıştı. Yol üzerindeyse ve mola vermek istenirse bir fincan espresso veya boşnak kahvesi için uğranılabilir.

 

 Caffe Ayna

 Ferhadiye caddesinin Başçarşıya yakın tarafında. Sanırım sahibi veya işletmecisi Türk. Boşnak ve Türk kahvesi harika. Demleme çay da bulabileceğiniz, iyi kahve için gidilmesi gereken mekanlardan.

 

 

 

 Café DİALOG

  

Saraybosnada cafe, restaurant tarzı oldukça geniş ve ferah bir yer. Menüsü zengin olmakla birlikte kahveleri de oldukça güzel. Ferah ve kaliteli atmosferi ile gidilmesi gerken bir kahve mekanı.

 

Mrvica

  

Pastane ve fırın ürünleri açısından Saraybosnadaki en kaliteli mekanlardan. Cappuccino siparişimiz de oldukça hızlı servis edildi. Kullanılan kahve, espressonun hazırlanışı, köpük ve sıcakılık olarak son derece başarılıydı. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardan.

 

 café NEBO

 Başçarşının Ferhadiye caddesi ile birleştiği köşeye çok yakın. Boşnak kahvesi için mutlaka ziyaret edilmeli. Güleryüzlü personeli oldukça yardımsever. Kahve dışında Saraybosnada bulabildiğimiz en iyi demleme çay de cafe Nebo’daydı. Mutlaka ziyaret edilmeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

74 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.