Diş Eti Hastalığı Kanser İlişkisi

Diş ve ağız sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası ve etkileyicisidir. Bu ifade bilimsel çalışmalara konu olan ve son yıllarda yapılan araştırmalar ile netlik kazanan bir gerçektir. Diş eti hastalığı olan periodontitisin kalp hastalıkları, alzheimer gibi hayati rahatsızlıklarla olan ilişkisi konusunda araştırmalar mevcuttur. Diş etindeki açık veya koyu renk değişikliklerinin de birtakım hastalıkların belirtisi veya habercisi olduğu yıllardır bilinmektedir. Periodontitisin kanser oluşumunu etkileyebileceği yönünde bilimsel araştırmalar devam etmektedir.

Sağlıklı ağız ve dişler, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası ve etkileyicisidir

Bu konudaki araştırmalardan ikisi kısaca şöyledir :

Kadınlarda periodontal hastalık ile kanser riski arasındaki ilişkiyi anlamak için araştırmacılar 54 ve 86 yaşları arasındaki, 65.869 kadın katılımcıdan oluşan bir gurubu izlemişlerdir. Katılımcılar, 1999 ve 2003 yılları arasında diş eti hastalığı ve Eylül 2013’e kadar da kanser taraması açısından takip edilmişlerdir. Ortalama olarak, her katılımcı 8.32 yıl izlenmiştir.

Araştırmacılar, periodontal diş eti hastalığı teşhisi konan kadınlarda herhangi bir tip kanser gelişme riskinin yüzde 14 daha yüksek olduğunu açıklamışlardır. 

Bunlardan Özofagus kanseri, diş eti hastalıkları ile en sık ilişkilendirilen türdür.  Periodontiti olan kadınlar, ağız sağlığı sorunları olmayan kadınlarla karşılaştırıldığında, üç kat daha fazla risk göstermişlerdir.

Dr. Wactawski-Wende, “Özofagus ağız boşluğuna çok yakındır ve bu nedenle periodontal patojenler özofagus mukozasına daha kolay erişebilir ve bu bölgedeki kanser riskini artırabilir ve bu alanda kanser riskini artırabilir” açıklamasında bulunmuştur. Diş eti hastalığı ile önemli bağlantı sergileyen diğer kanser türlerinin, akciğer, safra kesesi, cilt kanseri ve göğüs kanseri olduğu açıklanmıştır. ( 1 )

Yeni araştırmalarla, diş eti hastalığı bulunan kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığının da daha fazla olabileceğini  iddia edilmektedir.  Bu konuda  yapılan çalışma Toplum Dişhekimliği ve Oral Epidemiyoloji dergisinde yayınlanmıştır.  İki gruba ayrılan 200’den fazla kadının dahil olduğu araştırmada meme kanseri  teşhisi konmuş olanlar ile hastalığı olmayan ve bu konuda kalıtımsal bir geçmişi olmayanlar karşılaştırılmıştır. Bulgular periodontitis  (şiddetli diş eti hastalığı) hastası olan kadınlarda, sağlıklı diş eti olanlara göre iki veya üç kat daha fazla meme kanseri gelişme ihtimali olduğunu göstermiştir.

Brezilya Santa Maria Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalında yapılan çalışmada, 67 meme kanserli olgu ve 134 sağlıklı kontrol grubu içeren bir araştırma yapılmıştır. Kadınlar Nisan 2013 ve Haziran 2015 yılları arasında hastaneye başvuranlardan seçilmiştir. Olgular meme kanseri (ICD ‐ 10 C50) tanısı konan kadınlardan seçilmiş, kontroller yaş (± 2 yıl) ve sigara içme durumuna göre (hiç içmemiş, bırakmış ve şu an sigara içen) eşleştirilmiştir. Periodontitis tanısı konan kadınlarda, sağlıklı diş eti olan kadınlara göre iki ile üç kat daha fazla meme kanseri görüldüğü açıklanmıştır. Araştırmacılar, ağızdan gelen bakterilerin, diş etlerinden dolaşım sistemine girebileceğini ve daha sonra meme dokusunu etkileyebileceğini iddia etmektedirler. ( 2 )

Oral Sağlık Vakfı’nın CEO’su Dr. Nigel Carter OBE  bu çalışmanın, kanserin kronik inflamasyon ve enfeksiyonlarla ilişkili olabileceğine dair kanıt sağladığına inanmakta ve şu açıklamalarda bulunmaktadır : “Bu araştırma, diş eti hastalığının tüm vücudumuzun sağlığı üzerinde çok daha büyük etkiye sahip olabileceğine dair teoriyi desteklemektedir. Ciddi diş eti rahatsızlığı olan periodontitisin meme kanseri ile ilişkili olduğunu ve bunun ağızda başlayan enfeksiyon ve inflamasyonun yayılmasıyla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Diş eti hastalığının direkt olarak meme kanserine  neden olduğu kanıtlanmamış olsa da, ilişkisi olup olmadığının anlaşılması önemlidir. Belirli bir bağlantıyı tanımlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir”.

Oral Sağlık Vakfı Genel Müdürü Dr. Nigel Carter OBE, “Eğer diş eti hastalığınızın olduğunu düşünüyorsanız diş ve diş etlerini kontrol ettirmek için diş hekiminizi hemen ziyaret etmelisiniz. Diş eti hastalığını erken tedavi ettirmek, etkili bir tedavi sağlamanın en iyi yoludur.” ( 3 )

 

Kaynak :

1- MedicalNewsToday

2 – Community Dentistry and Oral Epidemiology

3 – Oral Health Foundation

243 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.