Diş Enfeksiyonlarında Gereksiz Antibiyotik Kullanımı

Dişler, diş etleri ve çene kemiklerinde oluşan iltihaplanmalar oldukça ağrılı hastalıklardır. Beraberinde ilgili dokularda  şişlik, kızarıklık, hareket kısıtlılığı oluşur.  Tedavi  edilmezse diş çekilmesi ve çene kemiklerinde bölgesel  erime gibi geri dönüşü olmayan durumlar oluşabilir.

Diş enfeksiyonlarının tedavisi  için dişhekimine başvurulmalıdır. Dişhekimi enfeksiyonu tedavi etmek amacıyla ilgili dokuya yönelik  müdahalede bulunur.  Bununla  beraber gerekli gördüğü takdirde antibiyotik, ağrı kesici ve ağız gargarları ile tedaviyi destekleyebilir.

Gereksiz antibiyotik kullanımı sağlığımız için zararlı olmakla birlikte ülke ekonomisine de olumsuz etki eder

Diş ve ağız enfeksiyonları  tek tip  değildir. Diş iltihabı sert dokuda, damak veya diş eti iltihabı ise yumuşak dokuda oluşan hastalıklardır. Dişhekimi bu durumu teşhis ederek tedavi için gerekli gördüğü antibiyotiği reçete eder. Uygun antibiyotik kullanılmaz ise enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar etkilenmez, hastalık fazlalaşır ve boşa  ilaç kullanılmış olur.

Diş çürüğü diş enfeksiyonu değildir. Çürük dişler  yemek sırasında tatlı, soğuk su benzeri  uyaranlarla ağrıyabilir. Dolgu yapılarak tedavi edilmesi gereken diş çürükleri için antibiyotik kullanımı son derece yanlış bir seçenektir. Bu nedenle tedavisi geciktirilen diş çürükleri büyür ve kanal tedavisi  hatta dişin çekimi ile sonlanan durumlar oluşabilir.

Gingivitis diş etinde oluşan hafif şişlik, kızarıklık ve kanama belirtileri olan diş eti hastalığıdır. Dişhekiminin yapacağı diş temizliği, önerebileceği ağız gargaraları ile düzenli kişisel diş ve ağız bakımı sayesinde kolayca tedavi edilebilir. Birçok vakada antibiyotik kullanımı gerekmeden tedavi edilebilen gingivitis, hastaların sık ve gereksiz ilaç kullandığı durumlardan biridir.

Diş ve ağız enfeksiyonları için dişhekimi tarafından önerilen antibiyotikler, hastalar tarafından başka zamanlarda da gereksiz ve bilinçsizce kullanılmaktadır. Birkaç basit örnekle yukarıda açıklamaya çalıştığımız gereksiz antibiyotik kullanımının kısa ve uzun dönemde birçok olumsuz etkisi vardır.

Enfeksiyon yapan mikroorganizmalar sık kullanımı sonucu antibiyotiklere karşı direnç kazanırlar.

Gerekli  olmadığı halde antibiyotik kullanımı sonucu  gelişen direnç, ciddi bir hastalıkta daha ağır ve yüksek dozda antibiyotiklerin kullanılmasına neden olur. Bazı durumlarda bu yol bile çözüm olmayabilir.

Ağızda ve vücudumuzda bulunan tüm mikroorganizmalar zararlı değildir. Ağızda bulunan bazı yararlı bakteriler sindirime katkıda bulunur, hastalık yapan bakterileri baskılayabilir. Gereksiz antibiyotik kullanımı ile yararlı bakteriler  de öldürülmüş olur. Ağızda dirençli mantar enfeksiyonları  ve sindirim problemleri  gelişebilir.

Case Western Reserve Üniversitesi  dişhekimliği biyolojik bilimler profesörü  Pushpa  Pandiyan ve ekibi,  ağızda bulunan  bakterilerin,  ağızdaki enfeksiyonlarla mücadele eden  beyaz kan hücreleri üzerindeki etkilerini incelemiştir.  Bu doğal savunma mekanizmasının, enfeksiyonu ve istenmeyen inflamasyonu azaltmada çok etkili olduğunu açıklamışlardır.

Pandiyan, “Her gün iyi işler yapan iyi bakterilerimiz var, onları neden öldürdük” diyen Pandiyan ,        “ Tabii ki, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar için antibiyotiklere hala ihtiyaç var. Bununla beraber vücudumuzun karışmamamız gereken birçok doğal savunması var. Ayrıca, ağız sağlığı ve genel sağlık arasında kesin bir bağlantı olduğunu biliyoruz “ diye eklemiştir. ( 1 )

Sağlığımız üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabilen gereksiz antibiyotik kullanımı, ülke ekonomisi için de büyük bir kayıp oluşturmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hekim muayenesi olmadan antibiyotik kullanılmamalı ve mümkünse çevremize de kullandırılmamalıdır.

 

Kaynak : ScienceDaily

429 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.