Diş İpi ve Diş Arası Fırçası Kullanımı Önceliği

Diş ipi ve diş arası fırçası kullanımı, diş fırçalama ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Sağlıklı ağız ve dişler, diş estetiği ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Toplumda genel  düşünce diş fırçalamanın diş ipi kullanımından önce yapılması gerektiği yönündedir.  İngiltere’deki  Ağız Sağlığı Vakfı’na göre ise sıralama böyle olmamalıdır. Yeni araştırmalar fırçalamadan önce yapılan diş araları temizliğinin, iyi bir ağız bakımının en başarılı yolu olduğunu göstermiştir.

Diş fırçalama ile dişlerin dudak, dil ve çiğneme olmak üzere üç yüzeyi temizlenir. Diş arası fırçası ve diş ipi kullanımı ile iki yan yüzeyin de temizlenmesi sağlanır

Bu konuda yapılan çalışmalarda diş ipi ile diş arası fırçalarının, dişler arasındaki gıda artıklarını çıkararak, plakları temizlediği, bu sayede  fırçalamanın çok daha başarılı olmasını sağladığı görülmüştür.

Oral Sağlık Vakfı’nın Genel Müdürü Dr. Nigel Carter OBE bu konuda yaptığı açıklamada şunları söylemiştir: “Florürlü bir diş macunu ile günde iki kez fırçalamak iyi bir ağız sağlığı rutini için kesinlikle gereklidir.  Bu çalışma dişler ve diş etlerimizin sağlığı için interdental temizlemenin de büyük  rol oynadığını göstermektedir. Tek başına fırçalamak dişlerimizin sadece beş yüzeyinden üçünü temizler, bu yüzden dişlerimizi fırçalamadan önce aralarında temizlik yapmak oldukça faydalıdır. Diş fırçasının tek başına ulaşamayacağı bölgelerdeki yemek artıkları ve  plağı temizleyerek  diş eti hastalığının önlenmesine yardımcı olur. İyi bir ağız sağlığının, dişlerimizi günde iki kez fırçalayarak sağlanabilmesi bir efsanedir. Bu doğru değil.  Dişlerimizin ve diş etlerimizin sağlığı için diş aralarının temizlenmesi ve fırçalanması, genellikle yeterince vurgulanmaz.  Bununla beraber  dengeli, düşük şekerli beslenmeyi sürdürmek ve düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmek, ağız sağlığımızı korumayı  daha da kolaylaştıracaktır. ”

Dişlerin ara yüzeylerinin temizlenmesi için çok fazla güç kullanılmamalıdır. Bunu sağlamak adına diş arası fırçalarının birkaç farklı boyutuna  ihtiyaç duyulabilir. Ağızdaki dişlerin birleşim yerlerindeki  her boşluk aynı büyüklükte değildir. Buna uygun diş arası fırçası boyutlarını öğrenmenin en iyi yolu diş hekiminize sormaktır.

Dişler arasında bulunan boşluklar her bölgede farklı büyüklüktedir. Bu nedenle farklı çap ve uzunluklarda diş arası fırçaları üretilmektedir

Diş arası fırçası kullanımı basit olarak şöyle tarif edilmiştir ; “ İnterdental fırçayı baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun. Fırçayı hafifçe dişleriniz arasındaki boşluğa yerleştirin,  fırçayı aradaki boşluktan geçirebilmek için zorlamayın. Fırçayı dişler arasındaki her boşluğun  içine ve dışına doğru hareket ettirerek diş aralarını fırçalayın”.

Diş eti hastalıkları konusunda en saygın kaynaklardan olan Journal of Periodontology dergisinde yayınlanan araştırmada da fırçalamadan önce yapılan  intertental temizlemenin dişlerimiz için daha iyi olduğu belirtilmiştir. Bunun nedeni olarak, sonrasında yapılan diş fırçalamada macun kullanılacağı ve içindeki  florürün dişler üzerinde daha uzun süre  kalabileceği belirtilmiştir.

Kaynak : Oral Health Foundation

361 views

One Comment

  1. Pingback: periodontitis

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.