Cep Telefonları, Amalgam Dolgular ve Diş Sağlığı İlişkisi

 

Cep telefonları ve diş sağlığı ilişkisi konusunda çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu konuda İran Şiraz Üniversitesinde yapılan bir çalışma, cep telefonları ve amalgam dolgular üzerinedir.

Araştırmacılar cep telefonlarından yayılan Wİ-Fİ dalgalarının, amalgam dolgu yapısında bulunan cıvayı serbestleştirip, vücuda zararlı hale getirir mi sorusuna cevap aramışlardır.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin amalgam dolgu maddesi ve içerisinde bulunan cıvanın zararlı olmadığı yönünde açıklaması mevcuttur. Yazımıza konu olan araştırmada, cep telefonu kullanımı amalgam dolgu maddesindeki cıvayı açığa çıkarır mı sorusuna katkıda bulunabilecek bazı ifadeler şu şekilde yer almaktadır.

Cıva toksisitesi ile ilgili endişelere rağmen, amalgam hala en yaygın kullanılan restoratif materyaldir. Wi-Fi hızla kullanılan yerel alan kablosuz bilgisayar ağı teknolojisidir. Bildiğimiz kadarıyla bu, amalgam dolgulardan civa salınımı üzerine Wi-Fi sinyallerine maruz kalmanın etkisini değerlendiren ilk çalışmadır. “

” Kablosuz iletişim sistemlerinin yaygın kullanımı nedeniyle Wi-Fi teknolojisinin olası olumsuz sağlık etkilerine  duyulan merak  artmaktadır. Bu çalışmada, Wi-Fi cihazlarından yayılan radyofrekans radyasyonunun amalgam dolgulardan cıva salınımını önemli ölçüde arttırdığı sonucuna varılmıştır.”

” Amalgam dolgulardan cıva salınımını incelemek için cep telefonlarının yaydığı MRG veya mikrodalga radyasyona maruz kalma durumuna ilişkin ilk çalışma Mortazavi ve arkadaşları tarafından 2008 yılında yapılmıştır. 2016 yılında yapılan çalışma ise önceki bulguları doğrulamakta ve MR görüntülemeden sonra amalgam diş dolgularından cıva salınımının arttığı bilgisini  desteklemektedir. ”

Araştırma İçeriği

Şiraz Üniversitesinde yapılan bu çalışmada öncelikle dişler çekilmiştir. Ağız dışında, çekilmiş dişlere amalgam dolgular yapılmıştır. Dolgulu dişler, içerisinde yapay tükürük bulunan küçük kaplara konulmuş, belirli sürelerde ilgili testlere tabi tutulmuştur. Bu testler sonucunda Wİ-Fİ sinyallerine maruz kalan diş dolgularının yapay tükürüğünde 0.0056,  Wİ-Fİ sinyallerine maruz kalmayan dolguların yapay  tükürüğünde  0.0026 mg / L civa konsantrasyonu bulunduğu açıklanmıştır. Bu farkın da istatistiksel olarak anlamlı olduğu ifade edilmiştir.

Konuyla ilgili zaman içerisinde başka çalışmaların yapılması, yapılacak bu çalışmaların dişler çekilmeden ağızda uygulanması, dolayısıyla yapay değil doğal tükürük içindeki cıva miktarının ölçülmesi sonucu daha net bilgilerin elde edilmesi söz konusu olabilir.

 

Kaynak : NCBI ( Nacional Center for Biotechnolgy Information )

277 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.