Roma Kahve Mekanları

Kahve Mekanları için en fazla yer yazılabilecek şehir belki de Roma. Türkiye’de baklava için Gaziantep yazısı yazmaya benziyor. Kahve tercihim özellikle espresso ve cappuccino yoğunluklu olduğundan bu durum daha belirgin hale geldi. Roma kahve mekanları için birkaç yer yazmakla birlikte bölge ve cadde olarak da aklımda kalanları tarif etmeye çalışacağım. Roma kahve mekanları önerim, ufak, çok yeni durmayan salaş ve temiz tüm kahve yapılan yerlere girin, öğleden önce cappuccino, öğleden sonra espresso söyleyip keyfinize bakın.

 

La Casa Del Caffé Tazza D’oro

Cappuccino İtalya’da içilir, İtalyanlar ise Napoli ve Roma’da içer denir. Romalılar da Tazza D’oro kahve dükkanında içiyor sanırım. İyilerin iyisi olarak bilinen ve benim de aynı şekilde tanımlayabileceğim kahve mekanı. Mümkünse öğleden önce içeri girin, oturmadan barda içeceğinizi belirtip cappuccino söyleyin. Büyük ihtimalle bir tane daha söyleyecek, kadife kıvamlı bu içeceği nasıl olduğunu anlamadan keyifle bitireceksiniz. Cappuccino seviyor ve içiyorsanız, evet gerçekten farklı, harika. Kesinlikle gidilmeli.

☕☕☕☕☕

 

 

Antico Caffé Greco

Roma’da bulunan en eski işletmelerden.  Venedik Florian Caffé ve Floransa Gilli Caffé ile birlikte görme şansı bulduğum, 1700’lü yılların ilk yarısından beri hizmet veren kuruluş. Girişten içeri doğru ilerledikçe bu tarihi doku hissediliyor. Duvarlardaki fotoğraf ve tablolar adeta bir müze havası oluşturmuş. Goethe, Wagner, Byron, Casanova, Mendelssohn gibi geçmiş zaman efsanelerinden, günümüz Hollywood starlarına kadar birçok ünlüyü misafir etmiş. İçeri girip barda bir Cappuccino söyleyebilirsiniz. Biraz daha bütçeniz varsa, yaklaşık 15 euro civarı, içeri geçip fraklı garsonların eşliğinde bir masaya oturun, tiramisu ve cappuccino eşliğinde Antico Caffé Greco’nun 250 yıllık tarihinin keyfini çıkarın. Kesinlikle gidilmeli.

☕☕☕☕☕

 

Caffé Trombetta

Termini tren istasyonuna çok yakın. Yukarıda yazan iki efsane kahve dükkanı ile kıyaslanması mümkün olmayacak, mütevazi bir cafe.  İtalyanların güne başlarken uğrayıp sabah kahvelerini içtiği ve dağıldığı yerlere örnek bir mekan. Turist az, bölge insanı çok, cappuccino harika, atmosfer tipik İtalyan. Kesinlikle gidilmeli.

☕☕☕☕☕

 

 

Bu yerler dışında aklımda kalan kahve içilebilecek birkaç yer daha yazayım.  Piazza Venezia yakınında, Via del Corso caddesinin başına çok yakın Caffé Doria ve Piazza Navonaya yakın Caffé Bianco‘da cappuccino , Fontana Di Trevinin hemen arka sokağındaki Il Chianti Vineria restoranda espresso harika. Tümü kahve için kesinlikle gidilebilecek mekanlar.

☕☕☕☕☕

 

Sant’ Eustachio ıl Caffe

Tüm kahve mekanı yazıları içinde gitmediğim halde yazarak önereceğim, yolum düşerse mutlak uğramak istediğim tek yer.

103 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.