Ankara Kahve Mekanları 2

 

Ankara Kahve Mekanları yazılarına ikinci bölümle devam edelim. İlk bölümde belirttiğim gibi Ankara Kahve Mekanları epey fazla olduğu için 10’lu gruplar halinde yazmaya çalıştım. İlk bölüm Ankara Kahve Mekanları yazısı için tıklayınız.  Her iki bölümde diş estetiği veya kahve dişlerde sararma yapar mı endişesini unutturacak kadar güzel kahve yapan mekanlar var.

Diş sağlığı ve kahve yazısını da okumanızı öneririm, buradan ulaşabilirsiniz.

 

Red Eye Coffee Shop

Bahçelievlerde tesadüf eseri öğrenerek gittiğim kahve dükkanı. İç mekanı biraz küçük olsa da yeterince geniş bahçesi var. Kahve istediğimi söylediğim baristası birkaç soru sorarak nasıl bir kahve beklediğimi anlamaya çalıştı. Müşteriyi anlayan, kahveyi bilen çalışanlar kahve mekanlarında müşteri memnuniyetinin olmazsa olmazı. Cortadoda karar kıldık. Gelen cortado o kadar başarılıydı ki bu mekandan kötü kahve çıkmaz denebilir. Kahve süt oranı, süt köpüğü kıvamı, yapılan sevimli art ve güzel sunum için teşekkürler. Kahve için kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

F451 Brew

F 451’i kahvelerini çok çok sevdiğim bir başka kahve dükkanının sahibi önerdi. Buradan tekrar teşekkürler The Coffe Grinder. Kenedy caddesi üzerinde bulunan F 451 birkaç kez ziyaret ettiğim Ankara’nın 3. nesil kahve dükkanlarından. Filtre ve demleme kahve yapmayı, espresso bazlı kahvelerden daha çok seviyor ve önemsiyorlar sanırım. Ben istikrarımı bozmadan her gittiğimde cappuccino söyledim. Farklı zamanlarda biri nefis, ikisi güzel, üç cappuccino servis ettiler. Demleme kahve sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekan.

☕☕☕☕

 

Kaküle Kahve

Oldukça fazla müdavimi olan kahve mekanlarından. Kızılırmak ve Olgunlar sokak köşesinde. İç ve dış, oturacak yer sıkıntısı olmayacak kadar geniş. Keyifli bir atmosferi var, genelde kalabalık olmasına rağmen yer bulunabiliyor. Cappuccino ve espresso gayet güzel. Cortadoyu da cappuccino fincanında büyük boy olarak hazırlamaları ilginç. Limonlu cheesecake varsa öneririm. Kahve için gidilmesi gereken mekanlardan.

☕☕☕☕

 

Coffee Lab

Kızılay şubesi, Atatürk Bulvarı üzerinde ve oldukça kolay ulaşılan bir mekan. Alışılagelen kahve dükkanlarına göre oldukça büyük. Güzel bir binada, dışarıdan ve içeriden oldukça modern havası var. Kalabalık bir müşteri portföyü olasına rağmen hızlı elemanlara ve servise sahip, temiz bir mekan. Birkaç kez cappuccino için uğradım. Büyük fincanda hazırlıyorlar, kullandıkları kahve güzel. Türkiye’de alışık olmadığım şekilde aslına uygun sıcaklıkta servis etmeleri hoş. Bununla beraber daha tok ve kıvamlı hazırlayacakları köpük üzerine ilave malzeme dökmezlerse harika bir cappuccino servis ederler. Kahve için gidilmesi gereken mekanlardan.

☕☕☕☕

 

Arabica Coffee House

Ankara’daki birkaç şubesi içinde özellikle Mahall ve Koç Kulelerindeki şubeleri favorim. Koç kulelerindeki şube kalabalık olmayışı ve harika terası ile özellikle çok ferah bir mekan. Oldukça fazla kez gitme şansı bulduğum Arabica coffee house şubelerinde hep cappuccino sipariş ettim. Genellikle başarılı, bazen sıradan, bazen harika cappuccinolar hazırlıyorlar. Bu durum zincir kahvecilerde çok sayıda barista çalışması ve her birinin farklı yetenekte olmasından. Kahve içmek istendiğinde, bulunduğu bölgede müstakil üçüncü nesil bir kahve dükkanı yoksa kesinlikle tercih edilmeli.

☕☕☕☕

 

Kraz Cafe

Çayyolunda cafe bar tarzında bir mekan. Bir kez gitmeme rağmen cappuccinosu ile aklımda kaldı. Birkaç kez daha uğrayıp objektif bir fikir edinerek yazmak gerekir ama güzel cappuccino hatırına yazmadan geçemedim.

☕☕☕☕

 

 

MIDPOINT

Cafe bar tarzında birkaç şubesi olan işletmelerden. Kahve menüsü yeterince geniş. Espresso ve cappuccino güzel.  Bilkent şubede servis edilen cappuccino, şimdiye kadar gördüğüm en yakışıklı köpüklerden birine sahipti ama ne yazık ki bu köpük formatı görsellikten öte lezzet anlamında bir fazlalık sunmuyor. Kullanılan kahve taze ve güzel, espresso tercih edilmeli.

☕☕☕

Fameo Caffé

Bilkent’te. Kahvaltı için gidip kahve ile döndüğüm mekan. Kahvaltı sonrası istediğimiz cappuccino için daha iyi olabilirdi yorumu yapınca, kahve konusunda iddialı olduklarını, hatta aslında kahve dükkanı bazlı bir işletme olduklarını söylediler. İkram olarak hazırladıkları demleme kahve gerçekten çok lezizdi. Cappuccino için süt oranının biraz fazla olması dışında olumsuz başka bir fikir belirtmemiştim. Kahvaltısı da güzel fakat kahve için kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

 

Pelit

Sütlü tatlı ve kakaolu ürünleri harika olan ayda birkaç kez uğradığım pastane. Uzun zaman inatla cappuccino sipariş ettim. Her defasında hayal kırıklığı ile oldu. Son bir yıldır Türk Kahvesi söylüyorum, gerçekten güzel yapıyorlar. Kullandıkları kahve ve miktarı, yapım şekli, köpüğü ve sunumu ile çok çok güzel. Pelit espresso bazlı kahve değil Türk Kahvesi için ziyaret edilmesi gereken bir mekan.

☕☕☕☕

 

Lavazza Best Coffee Shop

Armada AVM’de iki kez gittiğim ve cappuccino söylediğim lavazza, Ankara’da en sert kahve yapan yerlerden biri olarak aklımda kaldı. Bir sonraki gidişimde Americano veya Flat White tercih ederim. Dark roast kahve sevenler için oldukça cazip bir kahve mekanı olabileceği düşüncesiyle gidilebilir.

☕☕☕☕

92 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.