Paris Kahve Mekanları

Paris cafeleri güzel dekorasyonları ve hoş atmosferleri ile keyif veren yerler. Paris kahve mekanları için üç örnek yazacağım. Bir tanesi Dünya’nın en iyilerinden, biri Dünyanın en meşhurlarından biri de Paris’te Paris’lilerin gittiği olması açısından bu üç örneği özellikle seçtim.

Café Laotheque

Kahve  ile ilgili birçok web sitesinde Dünya’nın en iyi kahve dükkanlarından ve cappuccino içilecek mekanlarından biri olarak gösteriliyor. Paris’e kadar gelip ziyaret etmemek olmaz. Yapılan tüm övgü dolu tanımlamalar doğruymuş. Notre Dame köprüsüne çok yakın. Tam bir kahve dükkanı. Tüm üretici bölgelerden çeşit çeşit kahve çekirdekleri var. Küçük tahta masa ve sandalyeleri ile çok şık olmasa bile kendine özgü bir atmosferi var. Birkaç kez daha yazmıştım, bu seviyede kahve mekanları için herhangi bir kahve çeşidi önerisinde bulunmak yersiz. Zevkiniz neyse tercihiniz o olsun. Söyleyin ve keyfinize bakın. Benim için cappuccino muhteşemdi. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

 

Café de Flore

Paris’in en meşhur kafesi. Oldukça eski kuruluş tarihi ile Sartr, Beauvoir, Kundera ve Camus gibi şahsiyetler de ününe ün katmış. Yer bulmak problem olabilir. Café de Flore olarak değil, sıradan bir cafe olarak giderseniz oldukça güzel ürünleri ve hoş bir atmosferi var. Beklenti daha büyük olunca tümü biraz sıradan kalıyor. Cappuccino güzeldi. Garsonlar İngilizce siparişlerinizi, Fransızca olarak tekrarlamaktan keyif alıyorlar. Paris’le anılan bu cafeyi turistik açıdan ziyaret etmemek olmaz. Sevdiğiniz herhangi bir çay veya kahve eşliğinde oturup etrafı seyretmek keyif verici.

☕☕☕☕

 

Café Lateral

Mac Mahon caddesinin Zafer Takı ile birleştiği köşede. Klasik Paris kafelerinin oturma düzeninde. Hep beraber caddeye bakıyorsunuz. Fransız’ların yoğunlukta, turistlerin daha az olduğu ender yerlerden. Sert kahve sevmiyorsanız Cappuccino da, espresso da güzel. Filtre kahve sevmediğim için söylemedim ama etraf masalarda kruvasan eşliğinde filtre kahve içenler vardı, denenebilir. Şanzelizeden, Zafer Takı yönüne yürüyüp bu bölgede dinlenmek isterseniz oturulabilir.

☕☕☕☕

 

Laduree ve Dalloyau

Bu üç kafe dışında, özellikle macaron seviyorsanız mutlak ziyaret etmeniz gereken yer Laduree.  Şanzelize bulvarı üzerindeki yerin kapısında bazen uzun kuyruklar oluşmakta. Sıra çok fazla değilse içeriyi görmeye ve birkaç macaron alıp tadına bakmaya değer, en çok fıstıklı ve karamelli olanları sevdim. Oldukça sofistike bir mekan, gördüğüm en şık cafelerden. Girişte macaron satılan alanın hemen arkasında cafesi mevcut, oturmadım.

Saint-Honoré caddesi üzerindeki yerine gitmeme rağmen kapanmakta olduğu için oturamadığım bir mekan da Dalloyau. 1682 yılında kurulduğu söylenen Dalloyau, Fransızlar’a göre pastanelerin kralı. Birçok ünlü Fransız pasta ve çikolata üstadını yetiştirmiş. Mutlak ziyaret edilmeli.

 

102 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.