Kudüs Kahve Mekanları

Kudüs, doğu ve batı olmak üzere iki farklı bölüm. Bilinen Kudüs, Doğu Kudüs. Muhteşem bir şehir, her noktası tarihe tanıklık etmiş. Doğu Kudüs ile yakınında bulunan bulunan bölgelerde gidebildiğim ve önerebileceğim kudüs kahve mekanları, özellikle Arap kahvesi açısından şöyle özetlenebilir.

 

Stars Bucks

Batı Şeria bölgesindeki Beytüllahim ( Betlehem ) kentinde. Bu bölgenin tamamı İsrail tarafından duvarlarla kapatıldığı için giriş ve çıkış kontrol noktalarında aranıyorsunuz. Hristiyanlar için en önemli iki kiliseden biri olan kutsal doğuş kilisesine giderken sağ tarafta. Buraya gelenler için yol üstünde sayılabileceğinden kolay bulunabilir. Stars Bucks adı hafif bir gülümsemeye neden olsa da Arap kahvesi çok güzel.  Bulabilirseniz mutlaka ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕

Fotoğrafın çekildiği nokta tahmin edilerek, karşı sokağın tam köşesindeki hediyelik eşya dükkanından biraz alışveriş yapmakta fayda var. İkram ettikleri Arap kahvesi, en az buradaki kadar güzel.

 

 

Golden Walls Hotel

Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın yanında Sultan Süleyman caddesi üzerindeki otel. Arap kahvesi oldukça güzel olmasına rağmen Türk Kahvesi tercih edilmeli. Lobide Mescid-i Aksa surları eşliğinde Türk Kahvesi için gidilebilir.

☕☕☕☕

 

 

Tatlı ve Kahve Dükkanı

Adı kalmasa bile tadı aklımda kalan bir mekan tarif etmeye çalışacağım. Tatlı dükkanı. Mescid-i Aksa çevresindeki surlarda bulunan en büyük kapı olan Şam Kapısından ( Damascus Gate ) girmelisiniz. Yaklaşık beş dakika yürüdükten sonra  yol ikiye ayrılıyor. Yol ayırımında bulunan falafelciyi de sakın atlamayın. En meşhur ve iyi olanı. Sol tarafı tercih ederek beş altı dakika daha hiçbir ara sokağa sapmadan devam edilirse fotoğrafları olan tatlıcıyı bulacaksınız. Hafif ve fıstıklı tatlı sevenler için fotoğraftaki tatlıdan bir porsiyon öneririm. Sonrasında ikram edilen Arap kahvesi ise bana bu kadar yazı yazdıracak lezzetteydi. Arap kahvelerinde bulunan hafif kavrulmuş kahve yerine burada orta kavrulmuş kahve kullanmışlar. Böylece süt ve bol kakule ile çok daha güzel bir karışım olmuş. Kahve tadı daha çok hissediliyordu.  İkram mı, para ile mi satılıyor bilemiyorum ama bu tarif ve fotoğraf ile yeri bulunabilirse, mutlaka ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

 

Mescid-i Aksa altındaki kapalı çarşı benzeri olan  alanda, birçok küçük esnafın çay ve kahve dükkanı var. Arap kahvesi de Türk Kahvesi de son derece güzel yapılıyor. Gördüğünüz birine oturabilir, kahvenizi içebilirsiniz. Benim denediğim iki kahveci de ( özellikle ermeni kilisesini geçince solda bulunan ) gayet iyiydi.

☕☕☕☕☕

 

83 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.