Üsküp Kahve Mekanları

  1. Balkanlarda kahve kültürü oldukça gelişmiş. Türk kahvesi bilinen ve oldukça sevilen bir içecek. Üsküp kahve mekanları son derece başarılı ve nefis kahveler içebileceğiniz yerler.  Başta Broz Coffee olmak üzere listemi yazayım.

Broz Kafe – Coffee Shop

Üsküp kahve mekanları içinde en iyisi olarak anılıyor. Doğruymuş, ben gidebildiğim diğer ülkelerdeki kahve dükkanları içinde de Broz’u en iyiler listeme dahil ettim. Büyük bir kahve dükkanı ve oldukça fazla müdavimi var. Ocak ayında bile içeride yer bulamamakla beraber, güzel havanın da etkisiyle dış bölümün neredeyse tamamı  doluydu. Cappuccino söyledik, espressosu, sütü ve köpüğü ile bütün olarak harika hazırlanmıştı. Başarısı tescilli yerlerde damak tadına hangi kahve uygunsa o söylenebilir. Hepsi de başarıyla hazırlanıyor. Benim favorim ve buradaki önerim Cappuccino. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

Pelister Restaurant

Pelister adından da anlaşılacağı üzere restaurant. Vardar nehrinin üzerindeki tarihi taş körüye çok yakın. Yemek için gitmiştik, bu arada dört peynirli pizzayı da önermeden geçemeyeceğim. Yemek sonrası birer cappuccino söyledik. Beklemediğim kadar güzel iki cappuccino hazırlamışlardı. Art yapılmadan, oldukça hızlı ve biraz küçük fincanda servis etmeleri, tadına bakana kadar ciddiye almama neden olduysa da bitirdikten sonra bu düşüncem için pişman oldum. Yemekleri de ayrı güzel ama konu kahve olunca cappuccino için mutlak ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

 

Stone Bridge Hotel

Tarihi taş köprünün, Eski Türk Çarşısı tarafındaki ayağının hemen yanında. Sanırım işletmecisi ve çalışanlarının büyük bölümü Türk. Kolay analşılabiliyor. Dışarıda ve lobide oturma alanları var. Bu mekanda önerim, en üst katta başta Üsküp’ün Tarihi Taş Köprüsü eşliğinde, harika panoramik manzaraya karşı Türk Kahvesi . Balkan ülkelerinde de bilinen meşhur Türk Kahvesi, bu mekanda da son derece leziz. Tercih olarak mümkünse sade.

☕☕☕☕

Coffe Tearoom Lachi

Tarihi Türk Çarşısı içinde. Küçücük, üç, dört masa bulunan esnaf çay evi. Free Wi-Fi hizmeti bile var. Yurt dışında çok önemli olabiliyor. Ocak soğuğunda çay için girdik. Birer bardak sıcak çay sonrası ben bir de Türk Kahvesi söyledim. Gerçekten çayı da Türk kahvesini de çok güzel yapıyorlar. Akşam onların kapanış vakti olduğu, ertesi sabah bizim dönüş vaktimiz olduğu için tekrar gidemedik. Çay ve Türk kahvesi için mutlak ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕

Cazdzilnica Cafe

Tarihi Türk Çarşısı içindeki han ile komşu. Çarşıyı gezerken yorulursanız dinlenilecek bir mekan. Türk kahvesi güzel, hem siparişler gelirken, hem hesap gelirken servis yavaş. Bu bölgeyi gezerken dinlenmek amacıyla ziyaret edilebilir.

☕☕☕

Slatkarnica Ohrid

Buraya trileçe ve kaymaçina için gittik. Pastane ve cafe. Trileçe çok güzeldi, kaymaçina ise yumurta tadı ve kokusundan hoşlanmayanlar için uygun değil. Tatlı sonrası bir çay ve bir Türk kahvesi söyledik. Sadece kahve içmeye gidilebilecek kadar güzel bir Türk Kahvesi servis ettiler. Trileçe ve Türk Kahvesi için gidilebilir.

☕☕☕

75 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.