İstanbul Kahve Mekanları

İstanbul dünyanın en büyük ve güzel şehirlerinden. Bu konudaki çok da iddialı olmayan kendi fikrim, en güzeli. İstanbul kahve mekanları bölümünde, sadece gidebildiğim kahve mekanlarını yazdım. Favorim Bağdat caddesindeki Dripİst.

İstanbul’un bildiğim ve bilmediğim onlarca kahve mekanını da görebilmek umudu ile gidebildiklerimi paylaşmadan önce diş sağlığı ve kahve yazımızı okumanızı öneririm ( tıklayınız ).

Mandabatmaz

Türk Kahvesi klasiği. Yazılı ve görsel medyada onlarca kez hakkında haber yapılmış. Dünya’da en iyi Türk Kahvesi’nin burada yapıldığı belirtiliyor. İstiklal Caddesi üzerindeki Olivia çıkmazında. Kavurduğu ve paket olarak satışa sundukları kendi kahveleri de var. Kavrulması, çekilmesi ve yapımı ile bütün olarak harika bir lezzet. Favorim ve önerim sade kahve. Türk Kahvesi sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekan.

☕☕☕☕☕

Kronotrop

Cihangir, Firuzağa camii’nin  hemen karşısındaki şubesini ziyaret etttim. Dünya’nın en iyi 25 kahve dükkanı arasında gösteriliyor. Oldukça zengin bir kahve çekirdeği çeşitliliği var. Kavurdukları ve kendi isimleri ile satışta olan paket kahveleri mevcut. Bu bilgilerle donanarak gidince ne seviyede kahve beklentisine giriliyor bilmiyorum. Nefis bir cappuccino ve arkasından espresso servis edilmesine rağmen daha iyisi olabilir mi şeklinde düşündürdü. Tüm kahve çeşitleri için mutlaka ziyaret edilmeli.

Ek : Emaar avm şubesi de oldukça başarılı bir cappuccino servis etti, küçük ve sevimli atmosferi ile mutlaka ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

 

 

  MOC Coffee Roastery

Teşvikiyede. Ministry of coffee mottosu ile hizmet veren bir mekan. Oldukça iddialı sloganlarını hakettikleri, kahvelerinin tadına bakınca anlaşılıyor. Güleryüz ve ilgili karşılama her mekanı bir adım öne çıkarıyor. Cappuccino ve arkasından espresso gerçekten harikaydı. Mekan klasik bir kahve dükkanına göre geniş ve ferah.  Yer sıkıntısı olur mu, iyi kahve yapılır mı düşüncesi taşımadan rahatlıkla gidilecek, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir kahve dükkanı.

☕☕☕☕☕

Latife Türk Kahvesi

Beşiktaş, kartal heykelinin hemen yanında. Oldukça canlı ve keyifli bir atmosferi var. Her çeşit  kahve yapılıyor. Latife Türk Kahvesi olarak isimlendirildiği için özellikle Türk Kahvesi söyledik. Kalabalık olmasına rağmen servis aksamadı. Kullanılan kahve, köpük ve sunum gayet iyiydi. Türk kahvesi için tekrar ziyaret edilebilir.

☕☕☕☕

 

Coffee Sapiens

İstanbul’da gidemedim ama kendileri ile Ankara Bilkent Station kahve festivalinde tanıştım. Festival kalabalığına rağmen hazırladıkları cortado o kadar nefis ve başarılıydı ki utana sıkıla ikinci bardağı istedim. Kahve festivalinin tadı damağımda, adı aklımda kalan kahve mekanı oldu. İstanbul’u ilk ziyaretimde görüşmek üzere Coffee Sapiens. Mutlaka ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

 

Drip Coffee

Bağdat caddesinde. İstanbul’da en sevdiğim kahve dükkanı oldu. Bunun en önemli sebebi, sahibi olan beyefendi kahveye gönül vermiş bir barista. Demleme kahveler benim asıl merakım demesine rağmen nefis cappuccino ve cortadosu unutulmazdı. Kısa da olsa harika kahve sohbeti için ayrıca teşekkürler. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken tam bir kahve mekanı.

 

Coffee Manifesto

Kadıköyde balıkçılar, restoranlar, barlar ve meyhaneler cümbüşü arasında kahve içmek için harika bir yer. Oldukça hareketli ve canlı atmosferi olan bu bölgede üçüncü nesil kahve dükkanı olması itibarı ile hemen her çeşit kahveyi bulabilirsiniz. Espresso, kullanılan kahvenin aroması, gövdesi ve hazırlanışı ile oldukça başarılıydı, mutlaka ziyaret edilmeli

 

 

 

Walter’s Coffee Roastery

 

 

Kadıköy ve Emaar AVM şubelerinden tercihim Kadıköy olur, kesinlikle daha keyifli. Cappuccino, kullanılan kahve, espressonun hazırlanışı, köpük kıvamı ve servis sıcaklığı olarak son derece başarılıydı. Self servis. Oturacağım yere giderken yarısını döktüm. Kalan miktardan birkaç yudum alırken, durumu gören barista yeni bir fincan cappuccino hazırlamış ve bana ikram etmişti bile, bu kibarlık ve harika kahveler için çok teşekkür ederim. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir kahve mekanı.

 

Beyaz Fırın

  

İstanbul’un en eski ve köklü işletmelerinden biri, pastane ve fırın ürünleri oldukça başarılı. Kadıköy, Bağdat caddesi yakınındaki yerinde birkaç çeşit kurabiye ile beraber bir fincan cappuccino sonucu izlenimim, dinlenmek için güzel bir mekan olduğu.

 

 

 

 

 

 

 

 

93 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.