Ankara Kahve Mekanları 1

Ankara kahve mekanları , birkaç bölüme ayırmadan yazılamayacak kadar fazla oldu. Her bölümde on adet yeri, herhangi bir sıralama gözetmeksizin yazmaya çalıştım. Bu sebeple Ankara Kahve Mekanları yazılarındaki rakamlar sadece yazı bölümlerini numaralandırmak içindir. Bu ilk bölüme başlamadan önce diş sağlığı ve kahve yazımızı okumak isterseniz tıklayınız. Biraz da bu yazıya güvenerek dişlerde sararma ve diş estetiği bozulur mu endişesi yaşamadan Ankara kahve mekanlarına başlayalım.

 

The Coffee Grinder

Olgunlar sokakta, küçük ve sevimli bir kahve dükkanı. Kapalı ve açık oturma alanları var. Sahibi olan  beyefendi ilgili, güleryüzlü ve en önemlisi kahveleri kendisi yapıyor. Bir kahve dükkanının sahibi, aynı zamanda o yerin baristası olunca her ziyarette aynı kaliteyi ve tadı bulabiliyorsunuz. Günden güne artan ziyaretçi sayısı da bunun sonucu sanırım. Cappuccino, flat white, espresso, cortado nefis. Özellikle sevdiğim cappuccinonun her defasında son derece başarılı olması ve standardı koruması, gitmeyi en çok sevdiğim birkaç kahve mekanından bir tanesi olmasının en önemli nedeni. Kahve sevenler mutlaka ziyaret etmeli.

☕☕☕☕☕.

Mocaco Coffee

Bahçelievlerde, coffe shop ile cafe formunu birleştiren mekan. Yetenekli bir barista ve iyi kahveler eşliğinde, kaliteli bir cafe ve pastanenin nefis pastalarını aynı yerde bulabilirsiniz. Geniş, ferah ve şık bir atmosferi var. Sahibi hanımefendi kahve ile oldukça ilgili, bu konudaki etkinliklerin düzenleyici ve katılımcılarından. Bu ilgisi Mocaco’daki güzel kahveler için oldukça iyi bir altyapı sağlamış. Türkiye’de hem kaşık testini geçen hem de iyi aromaya sahip kahveden imal cappuccino bulduğum ender mekanlardan. Belli aralıklarla gidebildiğim Mocaco, her fincanda aynı kaliteyi sunduğu için teşekkürler. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

Federal Coffee Company

Meşhur federaller. Ankara’ya geldiklerine çok sevindik. Sahibi Sam beyefendinin kahve konusundaki üstünlüğü, nefis kahvelere ulaşmamızı sağladı. Devamlılık sekiz, on kez ziyaretten önce yazmayacağım bir konu. Federal yüksek beklenti ile gidilen bir kahve dükkanı, devamlılık çok ender de olsa bozulabiliyor. Kahve kalitesinin kesinlikle her zaman çok iyi olduğu bu mekanda espresso sorunsuz ama bir ihtimal, cappuccino yerine sütlü kahve gelebilir. Sorun değil, söylediğinizde hemen yenisi ve güzeli ile değiştiriyorlar. Standart kahve dükkanlarına göre oldukça geniş, yüksek tavanlı ve ferah mekan ama oturma düzeni nedeniyle biraz sıkışık hissettiren bir hava oluşmuş. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

Grano Coffee & Sandwiches

Detaylara özenle dikkat edilerek hazırlanmış temiz, küçük bir kahve dükkanı. Birkaç kez ziyaret etme şansı buldum. Cappuccino ve arkasından espresso. Cappuccinolar çok defa, espressolar hep harikaydı. Küçük bir işletme olmasına rağmen, bardak, poşet, kağıt ve benzeri ekipmanın tamamının grano logolu olması, işlerine gösterdikleri özeni kanıtlıyor. Kapalı alanı biraz ufak, şimdiden kalabalık görünen müşteri portföyü için Ankara kışında sorun olabilir. Kahveleri ile birlikte kurabiyeleri için de kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

Sloth Coffee Shop

Güvenlik caddesinde küçük bir dükkanı, elegant bir kahve dükkanı atmosferine büründürmeyi başarmışlar. Türk Kahvesi, cappuccino, white chocolate mocca. Üç farklı kahve söyledik. Kahve dükkanı olmaları sebebiyle üçünü de iyi bekledim. Cappuccino beklediğimden bile iyiydi, teşekkürler. Sanırım kahvelerimizi hazırlayan Kanada yolcusu barista hanımefendi gitmiştir. Son derece başarılı ve çalışkan insanlarımızın artması ümidi ile, kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

Padam Coffee Shop

Kuğulu parkın hemen yanında iki katlı kahve dükkanı. Giriş küçük olsa da üst kat yer sorununu çözüyor. Küçük çocuklu kahve seven bir aileye sonuna kadar yardımcı olduklarını gördüm. Bize de servis ettikleri cappuccino için nasıl olmuştu sorusunu yönelttiler. Gayet güzel bulduğumu söyleyerek merak ettiğim noktaları sormaya çalıştım. Barista beyefendi birkaç kez misafir olmamı, beklentilerim doğrultusunda kahveler hazırlayarak içmemizi ve fikir alışverişinde bulunmayı önerdi. İşini seven ve önemseyen insanlar ne güzel. Katıksız bir kahve dükkanı, kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

Prod Coffee Roastery

Bahçelievlerde geniş ve aydınlık kahve dükkanı. Güleryüzlü ve servisi hızlı. Kendine has bir atmosferi var. Eski, salaş görünümü altında bakımlı ve temiz. Cappuccino başarılı. Kullandıkları kahve, kavrulma derecesi ve aroması ile benim için son derece güzeldi. Süt biraz az, köpük biraz kıvamlı olsa harika olurdu. Ankara’nın ziyaret edilmesi gereken kahve dükkanlarından.

☕☕☕☕

Pheru Coffee and Tea Shop

Ankara’nın yeni açılan kahve dükkanlarından. Güzel, oldukça özenilerek hazırlanmış, tertemiz bir mekan.  Kahveleri sahibi beyefendi de hazırlamakta. Kahve dükkanlarının sahipleri barista olunca birçok sıkıntı başta halledilmiş oluyor. İlk ziyaretimde cappuccino son derece başarılıydı. İkinci ziyarette kahvelerimizi nasıl bulduğumuzu sorması, işine verdiği önemi gösteriyor. Kahve oranını az bulduğumuzu söylediğimizde double espresso kullanarak ” ikram ” ettiği nefis cappuccinoyu kendi hazırladı, teşekkürler. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

 Tazza dı Caffé

Ankara’nın yeni buluşma yerlerinden olan Maidan mekanlarından. Oldukça yeni, modern bir atmosferi var. Tertemiz. Son derece geniş ve ferah olması açısından alışılmadık bir kahve dükkanı. Self servis olması bence güzel. Sahibi beyefendi bizimle tanıştı, kahveler ile ilgili keyifli bir sohbetimiz oldu. Üç yıllık İtalya, Rimini günlerinden edindiği kahve kültürünü bu mekana yansıtması çok başarılı. Kendi önerisi ile hazırladığı macchiato harikaydı. Öncesinde aldığım, barista hanımefendinin hazırladığı cappuccino da az kıvamlı köpüğü dışında oldukça tatminkar. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

☕☕☕☕☕

Kafes Fırın

Kendi konseptindeki ilk mekanlardan. Self servis cafe. Fırın ürünleri başarılı ve lezzetli. Konumuz kahve olunca hemen bu mekanı sevme nedenime geleyim . Uzun zaman Ankara’da en iyi cappuccino yapan mekanlardan biriydi, özellikle Eskişehir yolu şubesindeki baristası. Bir süredir yok. Bakır cezvede, kumda pişirerek yaptıkları Türk Kahvesi de çok başarılı. Son derece efektif miktar ve aromada kahve kullanarak hazırlıyorlar. Sade tercih etmenizi öneririm. Fırın olarak anılmasına rağmen kahve için de ziyaret edilmesi gereken mekanlardan.

☕☕☕☕

 

 

 

115 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.