Diş Beyazlatma Teknikleri ve Farkları

Diş beyazlatma, dişlerin mevcut ana renginin ağartıcı materyaller kullanılarak açılmasıdır. Bu işlem, diş estetiği için yapılan uygulamalar içinde oldukça fazla merak edilmekte ve talep görmektedir. Diş beyazlatma teknikleri için mevcut market ürünleri oldukça yaygın olmakla beraber, beklentileri büyük oranda karşılayamaz. Dişhekimleri, bu amaçla üretilmiş profesyonel ürünleri kullanarak çok daha başarılı diş beyazlatma yaparlar.

Diş beyazlatma teknikleri temelde iki farklı yöntemden oluşur.
Ofis tipi diş beyazlatma
Ev tipi diş beyazlatma

Ev veya ofis tipi beyazlatma işlemlerinde farklılıklar vardır. Diş beyazlatma yaptırmak isteyen kişi, dişhekimine muayene olmalı, bu farkları öğrenmeli, hangi yöntem kendisine uygunsa, o yöntemi tercih etmelidir.

Diş beyazlatma teknikleri arasındaki farklar birkaç madde ile şöyle özetlenebilir ve karşılaştırılabilir.

Ofis tipi diş beyazlatma

1) Muayenehanede tek seansta yapılır. Dişhekimi gerek görürse ikinci seans uygulama yapabilir.
2) İşlem muayenehanede ortalama 1 ile 2 saat arasında tamamlanabilir.
3) Ölçü almaya gerek yoktur, beyazlatıcı malzeme dişlere direk uygulanır.
4) Diş yüzeylerine sürülen malzeme, üzerine özel bir ışık tutularak aktive edilir.

Ofis tipi diş beyazlatıcı malzeme, diş yüzeylerine sürüldükten sonra özel bir ışık yardımıyla aktive edilir

5) Kullanılan malzemeler genellikle yüksek oranda beyazlatıcı madde içerir. Dudak, diş eti gibi yumuşak dokulara temas ederse yanma yapabilir. Bu durum geçici olsa da ağrılıdır. Diş etleri özel bir koruyucu ile kapatılmalı, dudaklar ekarte edilip korunmalıdır.

Ofis tipi beyazlatıcılar dudak ve diş etine temas ederse yanma yapabilir. Bunu engellemek için diş eti özel maddelerle örtülür, dudaklar ekarte edilir

6) Tek seansta bittiği için sonuç daha net anlaşılabilir.
7) İşlem muayenehanede tek seansta biteceği için yiyecek ve içecek kısıtlaması yoktur. Beyazlatma sonrası diş ile diş eti hassasiyetine karşı asitli ve sıcak yiyecek içeceklerin birkaç gün dikkatli tüketilmesi önerilebilir.
8) İşlem sırasında daha yoğun beyazlatıcı kullanıldığı ve tek seansta tamamlandığı için, geçici de olsa rahatsız edici hassasiyetler olabilir ve uygulama arasında farkedilemeyebilir.

Ev tipi diş beyazlatma

1) Muayenehanede iki veya üç seans gerekir, buna ilave olarak kullanılan beyazlatma maddesine bağlı evde de sekiz, on, oniki gün uygulama yapılır.
2) Muayenehanede yaklaşık yarım saat , evde ise üretici firma önerileri doğrultusunda yarım veya bir saatlik seanslar gerekir.
3) Beyazlatma maddesi, diş eldiveni sayılabilecek kişiye özel hazırlanan silikon kılıfa sıkılarak dişlere takılır. Bu silikon kılıfı hazırlamak için ağızdan ölçü almak gerekir. Muayenehanede gerekli iki seans, ölçü ve sonrasında hazırlanan silikon kılıfın teslimidir. Dişhekimi gerekli görürse son olarak ilave bir kontrol seansı yapabilir.

Ev tipi beyazlatmada ölçü alınarak hazırlanan silikon kılıflar ve enjetörlerde hazır beyazlatma malzemesi kişiye teslim edilir

4) Silikon kılıf içine beyazlatma maddesi sıkılarak dişlere takılır. İlave özel bir ışık kaynağı gerekmez. Kişi kendi kendine uygulayabilir.

İşlem süresince her gün bir enjetör malzeme silikon kılıfa sıkılıp dişlere takılır. Bu işlemi kişi kendine uygular

5) Kullanılan malzeme daha az yoğunlukta beyazlatıcı madde içerir. Dudak, diş eti gibi dokulara temas ederse daha az yanma ve hassasiyet olur. Fazla malzeme diş etine temas etmemesi için silinir ama ilave koruyucu bariyere gerek yoktur.
6) Beyazlama işlemi, sekiz, on günlük bir zaman dilimine yayılacağı için beyazlama miktarı daha az algılanabilir.
7) Uygulama süresideki günlerde çay, kahve ve sigara gibi dişleri boyayan maddeler, beyazlama başarısı için tüketilmemelidir. Hassasiyeti arttırabilecek asitli, sıcak içecekler ve alkol de mümkünse tüketilmemeli, kullanılırsa dahi dişlerde sızlamalar başlarsa kesilmelidir.
8) İşlem sırasında daha az yoğunlukta beyazlatıcı kullanıldığı ve günlere yayıldığı için hassasiyet başlarsa tedaviye bir veya birkaç gün ara verilir. Hassasiyet geçince tekrar başlanır. Geçici de olsa, rahatsız edici seviyeye ulaşmadan, diş ve diş eti hassasiyetleri önlenmiş olur.

Diş beyazlatma teknikleri arasındaki bu farklılıklardan , kişiye kolaylık sağlayan maddeler hangi uygulamadaysa o tercih edilmelidir.

275 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.