Diş Çekimi Sonrası Öneriler

Diş çekimi birçok insanın hayatı boyunca bir veya birkaç defa yaşadığı oldukça korkulan cerrahi bir işlemdir. Diş çekimi sonrası öneriler, işlem sonrasını daha az sıkıntıyla geçirmek adına yararlı olacaktır. Bu amaçla sorulan belli başlı soruları ve cevaplarını, diş çekimi sonrası öneriler olarak şu şekilde özetleyebiliriz :

Diş çekimi sonrasında yapılması gerekenlere uyulursa, rahat ve çabuk bir yara iyileşmesi sağlanabilir

Diş çektirdim,  ne yapmalıyım ?

Kişi olabildiği kadar az hareket etmeli  ve dinlenmelidir. Herhangi bir kanamayı önlemek için baş vücudunuzdan yukarıda olmalıdır.

Hangi önlemleri almalıyım ?

Anestezi uyuşukluğu geçene  kadar sıcak yiyeceklerden veya içeceklerden kaçınmalıdır. Sıcaklık hissedilemez  ve ağız dokuları yanabilir, ayrıca uyuşukluk devam ettiği müddetçe  yanak ve  dili çiğnememek için dikkatli olmalıdır. Uykuda ilk gece mümkünse ekstra bir yastık kullanarak baş vücuttan  daha yüksekte tutulmaya çalışılmalıdır.

Ağzımı yıkamalı mıyım?

Bölgeyi ilk 24 saat boyunca gerekmedikçe yıkamamaya çalışın. Soketin yani çekim boşluğunun  iyileşmesine izin vermek önemlidir.  Bu tarafta yiyerek ya da dilinizle zorlayarak  kan pıhtılarına zarar vermemeye dikkat edilmelidir.  Bu durum  sokette oluşan pıhtıyı söker,  enfeksiyon ihtimalini arttırır ve iyileşmeyi  geciktirebilir.

Solda çekimden bir hafta, sağda iki hafta sonraki iyileşme görünümü
Solda çekimden üç hafta, sağda dört hafta sonraki iyileşme görünümü

Kaçınılması gereken başka bir şey var mı?

Kanı sulandırıp kanama ihtimalini arttırarak iyileşmeyi geciktirebileceğinden, en az 24 saat boyunca alkolden kaçınılmalıdır. Yiyecek ve içecekler ılık tüketilmeli,  ağızın o kısmında çiğnemekten kaçınılmalıdır.

Ne zaman dişlerimi fırçalamalıyım?

Diş çekim bölgesini fırçalamamak kaydıyla ilk yemekle beraber dişler fırçalanabilir, yara temiz bir ortamda daha rahat iyileşir. Çekim yarasının etrafına fırça temas ettirmemek ve tekrar  kanatmamak gereklidir.

Kanarsa ne yapmalıyım?

İlk gün için tükürüğü çok hafif pembeleştiren bir  kanama olabilir. Birçok insan bu hafif  kanamadan endişe duyar.  Bu durum  az miktarda kanın, fazla miktarda tükürük ile karışmasından ve çok görünmesinden kaynaklanmaktadır.  Kanama fark ederseniz,  suyla hafifçe gargara yapın,  çekim bölgesine steril bir gazlı bez koyarak hafif  basınç uygulayarak en az 15 dakika sabitçe  ısırın. Bu amaçla çekim sonrası dişhekiminizden birkaç gazlı bez alabilirsiniz, fakat kanama yoksa  veya çok hafif kanama varsa  kullanmayın. Bu uygulamaya rağmen kanama bir iki saat sonra durmadıysa, dişhekiminize  başvurun.

Ne zaman sigara içebilirim?

Bu sorunun öncelikli cevabı olarak sigarayı kesinlikle bırakmanızı öneririz.

Bununla beraber kan basıncınızı artıracak hiçbir şey yapmamanız önemlidir, çünkü bu daha fazla kanamaya yol açabilir. Diş çekiminden sonra  olabildiğince uzun süre sigara içmemelisiniz,  bu en azından diş çekildiği  günün geri kalanı için olmalıdır.

Diş çekimi yarasının iyileşmesine yardım etmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Farklı insanlarda diş çekiminden sonra farklı hızlarda iyileşme olur. Ağzınızı ve diş çekimi  bölgesini olabildiğince temiz tutmak önemlidir. Diş çekim boşluğunun tüm yiyecek ve kalıntılardan arındırılmış olmasını sağlayın. İlk 24 saatten sonra hafif tuzlu su gargarası kullanılabilir. Bir çay bardağı  ılık suya, bir çay kaşığı tuz karıştırılarak  günde iki kez çekim soketinin  etrafı çalkalanıp temizlenir ve iyileşmeye yardımcı olabilir. Bunu en az bir hafta boyunca ya da diş hekiminizin söylediği süre boyunca uygulayın.  Sağlıklı bir beslenmeye  devam etmek önemlidir.

Çekim yarası sızlıyor/ağrıyor, hangi ilacı almalıyım?

Diş çekimi bölgesinde genellikle ilk birkaç gün için bazı hassasiyetler olacaktır ve çoğu durumda rahatsızlığı hafifletmek için basit bir ağrı kesici yeterlidir. Baş ağrısını azaltmak  için kullanılan bir ağrı kesici uygun günlük dozda yeterli olacaktır. Daima ilacın kullanım  talimatlarına uyun, endişelendiğiniz her konuda  önce doktorunuza danışın.  Aspirin almayın, kan sulandırıcı etkisi vardır.

Kaçınılması gereken ilaçlar var mı?

Aspirin ve eşdeğer ilaçları kullanmamak önemlidir, kan sulandırıcı etkisinden dolayı kanamaya neden olabilir. Astım hastaları İbuprofen içerikli ağrı kesicilerden kaçınmalıdır. Ağrılar fazla ise ve daha güçlü bir ilaca ihtiyaç varsa dişhekiminize danışın.

Birkaç gün oldu, ağrı iyice arttı, ne olabilir?

Bazen çekim boşluğu iltihaplanabilir ve bu çok acı verici olabilir. Bu durumda  diş çekimi soketinde çok az kan pıhtısı olur. Bazı durumlarda hiç kan pıhtısı olmayabilir. Çene kemiği  açığa çıkar ve enfekte olur, bu durum diş ağrısından daha kötüdür.  Pansuman  ve enfeksiyonu rahatlatmak için bir antibiyotik tedavisi gerekir. Vakit kaybetmeden  dişhekiminize başvurmalısız.

Diş çekimi sonrası oluşan boşluk koyu kırmızı renkte kan pıhtısı ile dolu olmalıdır. Çekim soketi boş, gri-sarı renkte ve kötü kokulu ise enfeksiyon vardır. Dişhekiminize başvurmalısınız

Dişhekiminin  beni tekrar görmesi gerekecek mi?

Cerrahi olarak zor bir diş çekimi yapıldıysa veya gömülü bir diş ameliyatla çekildiyse, diş hekimi size bir kontrol  randevusu verecektir. Bu randevu  atılan dikiş varsa alınması veya sadece yara bölgesinin iyileşmesini  kontrol amaçlı olabilir.

Kaynak : Oral Health Foundation

918 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.