Titanyum Diş İmplantı Kansere Neden Olmaz

Titanyum diş implantı yaptıran hasta sayısı son yıllarda hızlı bir artış göstermektedir. Bununla beraber implantlarla ilgili kamuoyunda olumlu veya olumsuz birçok bilgi paylaşılmaktadır. Bu konuda en rahatsız edici bilgi kirliliği titanyum diş implantlarının kansere neden olduğu söylentisidir.

Titanyum diş implantı kanser yapmaz. Bu açıklama TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji  Enstitüsü’ne aittir.

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji  Enstitüsü, uluslararası kalite standartlarında üretilmiş ve bu konuda gerekli belgelere sahip  titanyumdan imal edilen  diş implantlarının kansere neden  olmadığını ve güvenilir şekilde  kullanılabileceğini açıklamıştır.

Bu konuda Enstitüden yapılan bilgilendirmede titanyum maddesinin, sağlam olması, hafifliği ve toksik yani zehirleyici etkisinin olmaması yanında,  canlı dokularla uyumluluğu  ve kemik kaynaşmasının  çok iyi olması nedeniyle diş implantı yapımında  tercih edilen maddeler  arasında ilk sırada olduğu vurgulanmıştır.

Diş implantlarının günümüzde çok büyük bölümü titanyumdan üretilmektedir.

Titanyum kullanılarak imal edilmiş diş implantlarının bu özellikleri nedeniyle  yıllardır Dünya ve Türkiye’de güvenli bir şekilde  uygulandığı belirtilmiştir.

Bu konuda yapılan bilgilendirme açıklamasında, son dönemlerde  ülke  basınında  “titanyum diş implantlarının kansere sebep  olduğu” yönünde   haberler çıktığı hatırlatılarak, bu durumun  insanlarımızda  gereksiz huzursuzluğa  neden  olduğu ifade edildilmiştir.

Söylentilerin tersine konuyla ilgili dünyada yapılmış bilimsel çalışmalarda, titanyum diş implantlarının kanser sebebi olduğuna dair ispatlanmış bir araştırma bulunmadığı vurgulanmış,  şu açıklamalarda bulunulmuştur :

“Enstitüsü olarak yıllardır yerli ve yabancı menşeli titanyum diş implantları üzerinde ISO 10993 standartlarına göre yaptığımız sitotoksisite , sistemik toksisite ,  subkronik toksisite , irritasyon , sensitizasyon ve implantasyon testlerinde implantların sitotoksite veya kansere sebep olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır . Aksine tüm test sonuçları titanyum diş implantlarının çok güvenli implantlar olduğunu göstermiştir. Hem dünya literatüründen hem de enstitü olarak yaptığımız testlerden edindiğimiz bilgi ve tecrübeye göre , titanyum diş  implantlarının kanserle bir ilişkisi bulunmamaktadır.”

Bu gibi konularda güvenilir çalışmaları olan  TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nün yaptığı açıklamalar doğrultusunda , gerekli özellik ve şartlarda üretilmiş  titanyum diş implantı kanser yapmaz.

Yapılan birçok bilimsel çalışmada titanyumun doku dostu güvenilir bir madde olduğunu tespit edilmiştir.

Dikkat edilmesi gereken konu  diş tedavilerinde kullanılan titanyum implantların, uluslararası yetkili kuruluşlarca belirlenen standartlarda üretilmiş olması ve bunu ispatlar nitelikte belgelere sahip bulunmasıdır.

Günümüzde üretim yapan yerli ve yabancı  birçok diş implantı firması bulunmaktadır.  Bu konuda önemli olan , implantın nerede üretildiği değil açıklamalarda da belirtildiği gibi belirli standartlara ve bunu ispatlayacak ilgili belgelere sahip olmalarıdır. Bu özelliklere sahip ithal implantlar yanında , üretilmekte olan yerli implantlarımız da vardır ve yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Tedavide tercih edilecek diş implantı seçiminde en önemli kriterlerden biri de istenen onaylara sahip lisanslı bir ürün olması gerekliliğidir.

 

Kaynak : Dental Tribune

237 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.