İnvisalign Yöntemi

Diş estetiği tedavisi uygulamalarında, diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi önemli bir yer tutmaktadır.  Estetik bir gülüş için sağlıklı ve güzel dişler kadar, bu dişlerin düzgün dizilimi de gereklidir. Bu amaçla uygulanan tedavilerden olan  Invisalign yöntemi ,  uygulanacak kişinin dişlerine özel olarak hazırlanmış şeffaf plaklarla yapılan bir ortodontik  tedavidir.

İnvisalign tedavisi için öncelikle dişhekimi  ağızdan ölçü alır. Bu ölçüler CAD-CAM  denilen 3 boyutlu sistem ile bilgisayar ortamına kaydedilir.  Dijital yazılımlar ile  dişler olmaları istenen konumlara doğru kaydırılır. Dişlerin tedavi sonunda olmaları istenen bu yeni konumlarına göre de gereken sayıda  şeffaf plaklar hazırlanır.

Bu plaklar sırasıyla dişlerin üzerine oturtulur. Sonuç olarak çapraşık konumdaki dişler  yavaş yavaş yer değiştirmeye zorlanarak  bilgisayarda planlanan konumlarına getirilir.

İnvisalign tedavisinde kullanılan her bir  plak 15 gün boyunca takılır ve  yaklaşık çeyrek milimetre, hatta yarım milimetreye  kadar  hareket oluşturabilir.  Her yeni plak dişlere geçerken, bu plağın içine girmeye zorlanan dişler bir miktar daha istenen konuma yaklaşmış olur.

İnvisalign yönteminde kullanılan plaklar istenildiği zaman çıkarılabilir, şeffaf oldukları için dişler üzerine takılı olduğunda dikkat çekmez.

Invisalign yöntemi  gençlerde de yetişkinlerde de rahatlıkla uygulanabilir.

Diş teli takılmadan ortodontik tedavi  yapılmasını sağlayan invisalign uygulamasınının  avantajları, yapılan tedavinin kimse tarafından farkedilmemesi, sabit olarak yapıştırılan diş teline  göre daha konforlu olması, ağızda tel veya metal parçası olmadığından  batma ve yaralanma ihtimali bulunmaması,  gerektiğinde çıkarılabildiği için konuşmaya olumsuz bir etkisi olmamasıdır. Hazırlanan plaklar sadece hareket etmesi  istenen dişlere baskı uygular, böylece diğer dişlerde istenmeyen baskılar minimuma indirilmiş olur.

Plaklar yemekte veya  diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, özellikle sabit ortodontik tellere göre diş ve ağız bakımı çok  kolay yapılabilir. Böylece diş ve diş eti sağlığı daha kolay korunur.

Muayenehanedeki tedavi süreleri, diş  teli ayarlaması olmayacağından dolayı daha kısa sürelidir.

İnvisalign tedavisine başlamadan önce bilgisayar yazılımları sayesinde tedavi sonundaki  diş yerleşimlerinin ne şekilde olacağı yaklaşık olarak hastaya gösterilebilir.

Tedavi süreci  vakaya göre değişebilir. Her bir plakta sağlanacak diş hareketi miktarı, kullanılacak plak sayısı, her plağın kullanılacağı süre bilindiğinden, tedavi süreci  çok yakın tarihli olarak bilinebilir.

Bu avantajları yanında diş diziliminde görülen her çapraşıklık, bu yöntem ile tedavi edilemeyebilir. Özellikle şiddetli çapraşıklık vakalarında, normal sınırların çok dışında bulunan dişlere belirli yönlerde verilmesi gereken hareket , plaklarla yapılamaz.

Plakların takıldığı ilk günlerde, hareketi istenen dişlere uygulanan baskı hafif ağrı oluşturabilir.

Diğerlerine göre uzamış olan dişlerin düzeltilmesi veya çok kısa boylu dişlere invisalign plaklarının uygulanması zordur.

Dışarıdan bakıldığında üst veya alt çenenin çok büyük ya da çok küçük olduğu iskeletsel problemlerde invisalign tekniği yeterli değildir.

323 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.