Amalgam Dolgu mu Kompozit Dolgu mu ?

Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorusu diş tedavisi yaptıracak kişilerde yıllardır kararsızlık ve şüphe uyandıran bir konudur. Bu soruya cevap verebilmek için amalgam ve kompozit dolguların birbirine göre avantaj ve dezavantajlarını bilmek  gerekir. Sadece bununla da karar verebilmek mümkün değildir.

Amalgam metalik renkli, kompozit diş renginde üretilmiş diş dolgusu materyalleridir.

Dolgu yapılması gereken çürümüş dişe sahip her birey,  farklı özellikler  taşır. Hijyen alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları, diş ve çene kemiği yapıları gibi çok parametreli bir durum söz konusudur.  Aynı ağızdaki simetrik dişler bile aynı yapıda olmayabilir.

Dişhekimleri  bütün bu farklı durumları yapacakları radyolojik ve ağız içi muayenesi  ile değerlendirir, hangi diş için hangi dolgunun uygulanması gerektiğine  hasta adına karar verir. Belli durumlarda mutlaka kompozit veya amalgam dolgu yapılması gereksinimi  vardır. Kompozit veya amalgam, her iki dolgu malzemesinin  fark etmeyeceği  vakalar için hastanın isteği dikkate alınabilir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda , çürümüş dişe ne tip bir dolgu yapılacağı kararını verebilecek kişi , tedaviyi  üstlenen dişhekimidir.

Amalgam ve kompozit  dolgu malzemelerinin farklılıkları ise genel olarak şöyle sıralanabilir:

Öncelikle her iki dolgu malzemesi de günümüz itibarı ile güvenilir materyallerdir. Özellikle amalgam dolgu sağlığa zararlı mı sorusu gündemi meşgul etmektedir. Amalgam ve kompozit her iki dolgu malzemesinin de sağlık üzerinde olumsuz etkileri yoktur.

Estetik olarak kompozit  kesin olarak daha üstündür. Diş renginde olduğu için özellikle görünür bölgedeki dolgularda mutlak tercih sebebidir.

Azı dişlerine yapılan dolgular çiğneme sırasında büyük baskıya maruz kalır. Amalgam yüksek sıkışma direncine sahip olduğu için azı dişlerine yapılan dolgularda tercih edilebilir. Bununla beraber son yıllarda azı dişlerine yapılan dolgular için geliştirilen güçlendirilmiş kompozitler de vardır.

Son yıllarda azı dişleri için geliştirilen güçlendirilmiş kompozitler ile bu bölgede kompozit dolgular daha sık uygulanabilmektedir.

Büyük çürüklere yapılan dolgular diş sinirlerine çok yakındır. Dolgu sonrası sıcak, soğuk, çiğneme kuvvetleri gibi fiziksel uyaranlar yeni dolgularda hassasiyet yapabilir. Birkaç günden birkaç haftaya kadar değişebilen bu hassasiyetler amalgam dolgularda, kompozit dolgulara göre biraz çabuk geçebilir.

Bazı durumlarda diş çürüğü olmamasına rağmen dolgu yapılır. Aşınmış diş yüzeylerinin örtülmesi, diş seyrekliklerinin kapatılması, kompozit laminate ( lamina / bonding  ) tekniği ile diş boylarının uzatılması ve gülüş estetiği oluşturulması  gibi uygulamalar buna örnektir. Bu tip diş estetiği tedavisi  uygulamalarında kompozit kullanılır.

Ağız hijyenine özen göstermeyen, diş ve ağız bakımı çok kötü bireylerde arka dişlerde özellikle diş eti seviyesinin altına inen dolgular için amalgam tercih edilebilir.

Genel hatlarıyla çok karşılaşılan durumlar için geçerli olabilecek bu bilgiler hiçbir zaman için kesinlik ifade etmez.  Yukarıda da açıklandığı gibi, yapılacak ağız içi muayenesi, radyolojik tetkikler ve hastadan alınan bilgiler doğrultusunda  amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu kararını verecek olan kişi, tedaviyi yapacak olan dişhekimidir.

732 views

One Comment

  1. Pingback: Amalgam Dolgular - Diş Estetiği Tedavisi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.