Diş Beyazlatma (Bleaching) Dişhekimine Yaptırılmalıdır

Diş estetiği tedavileri içerisinde bleaching yani diş beyazlatma  oldukça yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu  bleaching  uygulamaları ile ilgili endüstrinin yıllık olarak yaklaşık  40 milyon sterlin değerinde olduğu açıklanmıştır. Bleaching uygulamaları ev tipi veya ofis (klinik) tip olarak, dişhekimleri tarafından yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Bu konuda eğitimli dişhekimleri tarafından, uygun bulunan şekilde yapılan bleaching tedavileri ile son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir.  Bununla beraber, sektörün büyümesi ve popülaritesi, hızlı ve kolay bir kazanç  arayan yetkisiz kişiler için cazip bir ortam oluşturmuştur. Aşağıdaki noktalar, kişilerin kendilerini yetkisiz uygulayıcı ve ürünlerden koruması gerekliliğini açıklamaya yönelik bilgiler içermektedir. Unutulmamalıdır ki , inci gibi dişler ve estetik bir gülümsemeye sahip olmaya çalışırken, yetkisiz kişiler tarafından yapılan işlemlerle var olan sağlığımızı da kaybedebiliriz.

Bleaching yani diş beyazlatma dişhekimleri tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Uygun olmayan kişilerce , uygun olmayan koşullarda yapılan yanlış uygulamalar geçici ve kalıcı doku hasarlarına neden olabilir.
Fotoğrafta görülen beyaz alanlar, hatalı bleaching uygulaması sonrası diş eti ve dudakta geçici olarak oluşan yanık alanlardır
  • Sadece dişhekimleri profesyonel  bleaching ürünleri kullanarak diş beyazlatma yapabilir. Güzellik konusunda düzenlenmiş kurslar ve benzeri  öğretilere katılmış, dişhekimi olmayan kişiler ve kuruluşlar bleaching tedavisi  yapmaya yetkili değillerdir.
  • Bleaching tedavisi uygulanmadan önce ağızda bulunan çürük dişler, hastalıklı diş etleri gibi rahatsızlıklar tedavi edilmelidir. Bu tedavileri ancak bir dişhekimi yapabilir. Bu rahatsızlıklar tesbit ve tedavi edilmeden yapılan bleaching uygulamaları ciddi problemler oluşturur.
  • Bleaching uygulaması,  gerekli koşullar sağlanmaz ve kurallara uygun yapılmazsa hem ağız sağlığı hem genel sağlık için tehlikeli olabilir. Ağız içi dokularda,  dişleri beyazlatan etken madde olan peroksidin  neden olduğu ciddi kimyasal yanıklar söz konusu olabilir. Uygun prosedürler olmadan ve yanlış kullanıldığında bunlar ağız, dudak, diş etleri ve dilde geçici ve kalıcı hasarlara neden olabilir.
  • Dişhekimleri  tarafından yapılan bleaching tedavileri  sonucu da olumsuzluklar yaşanabilir.  Bu noktada önemli olan , yaşanabilecek komplikasyonların dişhekimleri tarafından uygun tedavilerle giderilebilmesidir.  Ağız dokularında oluşabilecek bir rahatsızlık, dişhekimi olmayan uygulayıcılar tarafından tedavi edilemez.
  • Yetkili olmayan kişiler , bleaching tedavileri konusunda yeterli bilgiye sahip değillerdir. Yetersiz bilgi nedeniyle  oluşan yanlış uygulamalarda  beyazlatma tedavisi de  başarısız olur. Beklentileri karşılayamadığı için maddi ve manevi problemler yaşanabilir.
  • Avrupa’da,  dişhekimi  kontrolünde  olmadan,  kişiye  doğrudan  % 0.1’den fazla  hidrojen peroksit veya karbamid peroksit  içeren ağartıcı malzeme tedarik etmek yasa dışıdır. Belirlenen bu miktar beyazlatıcı içeren diş macunu v.b. market ürünlerinde bulunabilen yaklaşık beyazlatıcı oranıdır. Profesyonel  olarak dişhekimleri tarafından kullanılan bleaching ürünlerinde bu oran genellikle  % 16 ile % 35 arasında değişmektedir. Bu oran , avrupada tehlikeli sınır olarak görülen % 0,1 değerinin asgari 160 katıdır ve bu malzemeler ile yapılan bleaching tedavisinin neden dişhekimlerince uygulanması gerektiğini göstermesi açısından önemlidir.

265 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.