Snap on Smile ( Misafirlik Diş )

Snap on smile birkaç yıldan beri yurtdışında kullanılmakta olan, hareketli yani kullanıcısı tarafından takılıp çıkarılabilen diş protezi türüdür. Son zamanlarda ülkemizde de misafirlik diş adı ile bilinmekte ve talep edilmektedir. Takılıp çıkarılabilen laminate kaplama ( porselen laminate için tıklayınız ) dişler şeklinde olduğu için mobil laminate diş olarak tanımlanabilir. Diş estetiği tedavisi uygulamalarında genel olarak asıl protezler yapılana kadar geçici olarak kullanılmakla beraber, daha uzun dönemlerde de tatmin edici sonuçlar sağlayabilen snap on smile ile ilgili merak edilenleri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

Snap on smile protezi, yapılacak kişideden dişhekimice alınan ölçüye göre laboratuvarda hazırlanır.

Snap on smile, tüm çeneyi kapsayacak şekilde yapılabildiği gibi birkaç dişi kaplayacak şekilde de hazırlanabilir.

Renk seçenekleri vardır. Kişinin kendi dişlerinden daha açık renkte yapılabilir.

Kalınlık olarak yarım milimetre civarındadır. Üzerine yapıldığı ana dişlerde, yarım milimetre kalınlık oluşturduğu için hafif bir çıkıntı hissi algılanabilir.

Diş boyları kısa olan kişilerde hafif uzun yapılarak dişlerin uzun görünmesi sağlanabilir.

Çekilmiş, eksik diş boşlukları veya diş seyreklikleri örtülerek, dişler tam ve düzgün dizilimdeymiş görüntüsü sağlanır.

Uygulanabilmesi için diş çekimi, iğne, dişler üzerinde aşındırma veya kesme gerektirmez.

Yapılabilmesi için tüm dişlerin var olması gerekmez. Alt veya üst tek çenede, sağda ve solda bulunan birer adet azı ve köpek dişi olmak üzere dört diş varsa dahi yeterlidir.

Hafif esneme özelliği ile dişler üzerine geçirilerek takılır.

Çiğneme sırasında oluşan sıkışma baskılarına karşı oldukça dirençlidir. Çiğneme esnasında kırılma veya çatlama ihtimali düşüktür.

Kullanacak kişinin ağzından alınan ölçüye göre hazırlanır. Bununla beraber hafif uzun olan veya diş etine baskı yapan yerleri uygun miktarda kısaltılabilir.

Kolay leke tutmayan, parlak ve kolay temizlenebilir olması koku yapmasını engeller. Kullanılmadığı zamanlarda fırçalanıp temizlenerek saklanmalıdır.

Snap on smile veya ülkemizde anılan ismiyle misafirlik diş, takılıp çıkarılabilen bir diş protezi türüdür. Eksik, kısa, kötü renkli dişler estetik şekilde örtülerek düzgün bir gülümseme sağlanabilir.

 

Bununla beraber bazı dezavantajları da vardır.

Günümüz itibarı ile ülkemizde yapımı söz konusu değildir. Dişhekimi tarafından alınan ölçüler yurtdışına gönderilerek yaptırılmaktadır. Patentli ürün olduğu için ilgili firmanın ülkemizde laboratuvar açması halinde, burada yapımı söz konusu olabilir.

Sıkışma direnci yüksek olmakla birlikte, eğilme ve bükülmelere karşı çok dirençli değildir. Kırılabilir.

Kırılması durumunda tamir edilemez, yenisi yapılmalıdır.

Diş etine batan kısımları kısaltılabilir fakat kısa olursa ilgili bölgeler uzatılamaz.

Sabit bir diş veya implant üstü protezin verdiği desteği asla vermez. Geçici süre için yani asıl protezler yapılana kadar geçen sürede dişsiz kalmamak için güzel bir çözüm olabilir.

Porselen veneer veya laminate sabit diş kaplamalarının, diş etleri ile birleştiği bölgelerdeki uyumu snap on smile proteze göre kesinlikle çok daha mükemmel görünümde ve uyumdadır.

Doğal diş renkleri, diş etinden çıktığı ilk bölgede daha sarı, orta kısımlarda biraz açık renkte, dişlerin uç kısımlarında ise hafif şeffaf şekildedir. Bu renk geçişleri, porselen kaplamalarda yapılabilirken, snap on smile ise blok halde tek renktedir. Renk açısından doğal görünüm sağlayamaz.

1.659 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.