Kompozit Laminate Veneer Yapımı

Diş estetiği tedavisi uygulamaları içinde , dişhekimi ve hasta açısından yapımı en rahat restorasyonlardan biri kompozit laminate veneer kaplamalardır. Genellikle tek seansta  tamamlanabilen  bu tedavi  için yapılacak işlemler şu başlıklarda sıralanabilir.

Muayene ve kompozit laminate veneer yapımının uygunluğu : Ağız içi muayene ile kompozit laminate yapılabilirliğinin uygunluğu tespit edilir. Bu tedavinin yapılması için belirli şartlar vardır ( tıklayınız ). Bu şartların uygun olmadığı durumlarda tedavi başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Yapılacak kompozit laminateler için uygun renk seçimi : Renk konusunda dişhekiminin yönlendirmesi   önem arz etse de , hastanın da mutlaka onayı alınmalıdır. İşlem sonrasında oluşabilecek memnuniyetsizliklerin en önemli nedenlerinden biri  yapılan restorasyonların renginin beğenilmemesidir.

Dişler üzerinde yapılması gereken  aşındırma işlemleri  ( preparasyon ) : Kompozit lamimate yapılacak diş veya dişlerde çürükler varsa temizlemir.  Kompozit malzeme ile kapatılamayacak koyulukta renkli alanlar alınabilir. Yeni oluşturulması planlanan diş formlarına engel olabilecek çıkıntı ve uzunluktaki bölgeler  düzeltilir.

İzolasyon ve diş ile kompozitin yapışmasını sağlayan bondingin uygulanması : İşlem yapılacak dişler yıkanarak ve temizlenerek  , varsa üzerindeki  lekelenmeler , aşındırma işlemi yapıldıysa diş ile çürük parçacıkları uzaklaştırılır. Dişlerin uygulama sırasında kontrolsüz  şekilde   ıslanmaması için pamuk rulolar veya bu iş için özel  malzemelerle  izolasyonu yapılır. Kimyasal pürüzlendirme ve arkasından diş ve dolgu malzemeyi  birbirine bağlayan bonding adı verilen malzeme uygulanır. Yapılacak kompozit veneer restorasyonlar sadece ilgili dişe yapışmalıdır. Yandaki dişlere taşmasını ve yapışmasını engellemek için , işlem sonunda çıkarılmak üzere  diş aralarına küçük şeffaf naylon yapraklar yerleştirilir.

Kompozit malzemenin uygulanması :  Hazırlanmış diş yüzeyleri üzerine , uygun renkte seçilmiş kompozit materyalinin yerleştirilmesi işlemidir.  Kompozitin  ,  mat ve şeffaf olabilen çeşitlerinin , katmanlar halinde  sırasıyla diş yüzeyine yerleştirilmesi  , şekillendirilmesi ve uygun ışık kaynağı ile sertleştirilmesi  sonucu işlem tamamlanır.

Kompozit laminate veneere  son şeklinin verilmesi ve cilalama , parlatma : Kompozitin diş üzerinde uygun şekil verilerek ışıkla sertleştirilmesi sonrası , yapılmak istenen son düzeltmeler  tur cihazı ile yapılır. Parlatma ve cilalama için kullanılan zımpara benzeri  materyaller ve cila vernikleri  uygulanması  ile pürüzsüz ve parlak yüzeylere sahip  kompozit  laminate  veneer  kaplama uygulaması tamamlanmış olur.

317 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.