Antika Dişhekimliği Malzemeleri

Diş estetiği yüzyıllardır insanların sahip olmak istediği bir özelliktir. Tüm dişleri çekilmiş insanlar için tam protez veya total protez adı verilen takma dişler yapılmakta ve dişsizliğin getirdiği çiğneme ve konuşma fonksyonlarındaki kayıpla beraber, olumsuz görünüm de giderilmeye çalışılmaktadır.

Günümüzde de yapılmakta olan ve tam damak protezi olarak anılan bu tip protezler, tutuculuğu az olduğu için yemek yerken ağızda sabit durmayabilir. Konuşma sırasında bile oynayabilir ve kullanıcılarını zor durumda bırakabilir. Özellikle alt çeneye yapılan damak protezleri, yeme ve konuşma sırasında çok hareketli olan dil nedeniyle daha fazla oynar, kullanıcı memnuniyeti olarak daha fazla sıkıntılıdır. Dişhekimlerinin de tam protezlerin yapımı sonrası, özellikle de alt tam damak protezlerinin bu durumunu hastalarına kabul ettirmeleri oldukça zordur.

Tam damak protezlerinin bu olumsuzluğundan kurtulabilmek için hastalar maddi ve manevi daha zorlu bir süreç olan implant destekli sabit protezleri yaptırmayı göze almaktadır. Anatomik veya maddi olarak implant destekli sabit protez yaptırma imkanı olmayan ve tam damak protezi kullanan hastalar için, protez yapıştırıcı maddeler üretilmektedir. Krem veya toz olarak üretilmiş bu malzemeler sayesinde, tam damak protezleri hasta ağzına birkaç saatliğine de olsa daha kuvvetli yapışabilmektedir.

Fotoğraflarda görülen ürünler, bu tip yapıştırıcıları üreten belli başlı firmaların 1940, 1950’li yıllardaki üretimlerinden örneklerdir. Bu fotoğraflardan da anlaşılabileceği gibi tam damak protezlerinin tutuculuğunu sağlamak için yapılan çalışmalar çok eskilere dayanmaktadır.

Not : Fotoğraflardaki ürünler koleksiyonumuzda bulunmaktadır.


 

203 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.