Kanal Tedavisi ( Endodontik Tedavi ) Hakkında Genel Bilgiler

Kanal tedavisi ( endodontik tedavi) hakkında sevimsiz hikayeler anlatılsa da, günümüz teknolojisi ile bu anlatılanların birçoğu gereksiz tedirginlikler oluşturmaktadır. Diş estetiği tedavisi yaptıran kişiler için bir dişin bile eksikliği ciddi problemler yaşatmaktadır. Diş çekimini önleyebilmek için en önemli işlem olan endodontik tedavi, Amerikan Endodontistler birliğince şu şekilde özetlenmiştir.

“Diş hekiminiz veya endodontistiniz kök kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu söylerse, yalnız değilsiniz. Milyonlarca diş tedavi edilir ve her yıl kök kanalı veya endodontik tedavi uygulanır. Unutmayın, kök kanal tedavisi ağrıya neden olmaz, rahatlatır. Dişin üzerinde Mine altında dentin en iç kısımda pulpa ( diş özü ) adı verilen tabakalar vardır. Pulpa kan damarları, sinirler ve bağ dokusu içerir. Konuyla ilgili şakaların aksine, modern endodontik tedavi, rutin bir dolguya sahip olmakla çok benzerdir ve genellikle bir veya iki randevuda tamamlanabilir. Doğal dişin kök kanalı ile korunması birçok avantaja sahiptir.
Verimli çiğneme
Normal ısırma kuvveti
Doğal görünüm
Diğer dişlerin aşırı aşınma veya baskıdan korunması.

Neden endodontik bir işleme ihtiyacım olsun ki?

Endodontik tedavi, kök kanalının içindeki yumuşak doku olan pulpa iltihaplandığında veya enfekte olduğunda gereklidir.

Enflamasyon veya enfeksiyon, derin çürüme, diş üzerinde tekrarlanan diş işlemleri veya diş içinde bir çatlak gibi çeşitli sebeplerle olabilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse, ağrıya neden ve apseye neden olabilir.

Endodontik tedavi dişi nasıl korur?

Dişhekimi, iltihaplanmış veya enfekte olmuş pulpa kalıntılarını, kök kanalı içinden dikkatlice temizler, diş kanalını şekillendirir ve doldurur. Daha sonra korumak ve tam bir işlev kazandırmak için diş üzerine bir dolgu ya da kaplama ile restore eder.

Restorasyondan sonra diş diğer dişler gibi işlev görmeye devam eder.

İşlem sırasında veya sonrasında ağrı hisseder miyim?

Pulpa iltihaplanmasının veya enfeksiyonunun yol açtığı diş ağrılarını gidermek için birçok endodontik işlem yapılır. Çoğu hasta, modern teknikler ve anestezi ile prosedür sırasında rahat olduklarını bildirmektedir. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün boyunca, dişiniz özellikle işlem öncesinde ağrı veya enfeksiyon varsa hassaslaşabilir. Bu rahatsızlık, ilaçlarla rahatlayabilir. Endodontik tedaviniz bittikten sonra bir süre dişiniz diğer dişlerinizden biraz farklı hissetmeye devam edebilir. Bununla birlikte, şiddetli ağrı ya da baskı ya da ağrının birkaç günden uzun sürmesi halinde, dişhekiminizi arayın.”

Kaynak: Amerikan Endodontisler Birliği

http://www.aae.org/patients/treatments-and-procedures/root-canals/root-canals-explained.aspx

217 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.