Diş İmplantı Seçiminde Kriterler

Diş implantı seçiminde kriterler , yıllar boyu bu tedavilerin yapılması sonucu ortaya çıkan durumlara bağlı olarak şekillenir. Diş estetiği tedavisi, çekilmiş dişlerin protez ile tamamlanmasını da içerir. Diş protezlerinin yapımında kullanılan en önemli yöntemlerden biri diş implantlarıdır.

Hangi diş implantının tercih edileceği, tedaviyi üstlenen ve bu konuda deneyimli bir dişhekiminin vermesi gerekli karardır.

Günümüzde diş implantı imal eden binden fazla firma olduğu söylenmektedir. Bu firmaların da birkaç çeşit implant ürettiği düşünülürse tedavi için uygun seçim zorlaşmaktadır.
Hangi implant markasının/firmasının hangi modelinin seçileceği, öncelikle dişhekiminin kararı olmalıdır.
Bununla birlikte diş implantı seçiminde kriterler , belli şartlar ve koşullar göz önünde bulundurularak şöyle sıralanabilir :
* Diş implantı, titanyum olmakla birlikte, diş implantlarında kullanılan uygun titanyum grade özelliklerinde olmalıdır.
* Firmanın, hastanın implant yerleştirilmesi düşünülen çene kemiği bölgesi için farklı seçenekleri olan uzunluk ve çaplarda geniş bir ürün çeşitliliği olmalıdır.
* Diş implantı yapılmasında asıl amaç çeneye vida taktırmak değil, üzerine diş protezi yaptırmaktır. Bu nedenle implant vida çeşitliliği kadar, yapılması hedeflenen protezle ilgili parça çeşitliliği de olmalıdır.
* 10 yıla yakın ve üzeri ticari geçmişi olan firmalar ve implantları ürün devamlılığı açısından tercih sebebi olabilir.
* İthal implantlarda, Türkiye ofislerinin bulunması dışında, yerli ve yabancı tüm firmaların bölge ve şehir ofislerinin bulunması, ürün temini açısından çok önemlidir. İmplantın ve protezin uygulanması sırasında gerekli olan ürünlerin hızlıca temin edilebilmesi , tedavi sürecini mutlak olumlu yönde etkileyecektir.
* Diş implantının uygun fiyatlı olması, hem hasta için, hem firmanın uzun ömürlü olması ve ileri dönemde malzeme desteğini kolaylıkla devam ettirebilecek olması açısından tercih sebebidir.
* Firma yetkililerin, ürünlerini iyi tanımaları hekime, dolayısıyla hastaya kolaylık ve güven verir.
* CE belgesi ve diğer uygunluk belgelerinin olması güçlü tercih sebebidir.
* Bir firma implantını, birden fazla hekimin hatta hastane ve üniversitelerin kullanması vaka sayısını arttırır. Bu durum implantın başarı kriterlerinin daha iyi ölçülmesini ve güvenilirliğini arttırır. Belirli bir firma implantı kullanılarak uzun dönemli geri dönüş bilgilerinin takip ve kontrol edilebildiği çok sayıda vakada sağlanan yüksek başarı oranı güçlü tercih sebebidir.

Sonuç olarak diş estetiği tedavisi uygulamalarında diş implantı kullanılarak tedavi yapılacaksa , hangi diş implantının  tercih edileceği hastanın biyolojik ve maddi koşulları göz önünde bulundurularak dişhekiminin kararı ile netleşmelidir.

175 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.