Ağız Kokusu ( Halitozis ) Nedenleri

Estetik dişler ve güzel bir gülüşe sahip olmak istenen özelliklerdir. Bu özelliklere sahip kişilerde bile kötü ağız kokusu varsa aile ve sosyal hayatlarında çok sıkıntı çekerler.

Tıp diliyle ‘halitozis’ olarak bilinen ağız kokusu,  kötü ağız hijyeni , çürük dişler, hasta diş etleri, karaciğer, mide ve böbrek hastalıkları ile solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir, ayrıca bu hastalıkların belirtisi de olabilir.
Diş ve diş eti hastalıkları sebebi ile artmış bakteri gelişimi, ağız kokusunu oluşturan en temel nedendir. Teknik olarak, oral anaeroblar yani kapalı ve havasız ortamlarda üreyen bakteriler tarafından salınan uçucu kükürt bileşikleri , çürümüş yumurta kokusu gibidir ve diğer kişilere rahatsızlık verir. Hidrojen sülfür (çürümüş yumurtadan sorumlu bileşik) gibi uçucu gazlar, kötü koku veren dimetil sülfit ve metanetiyol gibi uçucu gazlar çürümüş lahana, eski peynirler ve diğer birçok kötü kokuya da neden olan etken maddelerdir.

Sigara alışkanlığı, ağız sağlığına olumsuz etkileri ve içerdiği zararlı ve kötü kokan maddeler yüzünden ağız kokusu yapar.
Sinüzit rahatsızlığında, yüz kemiklerindeki boşluklar iltihaplanır, geniz akıntısı oluşur. Bu iltihaplı akıntı nefeste hoş olmayan kokuya neden olabilir. Sinüzit ile tıkanan burundan nefes alınanamaz. Ağızdan nefes alınınca, ağız ve boğaz kurur. Bu da bakteriler için ideal bir ortam oluşturur ve ağız kokusu oluşur.

Boğazda bulunan bademciklerin iltihapları, mide, bağırsak hastalıkları  ve özellikle reflü bulunan kişilerde ağız kokusu olabilir. Reflü mide asidinin özellikle geceleri yemek borusundan yukarı ağıza çıkmasına ve boğazın, ses tellerinin ve gırtlağın tahrişine neden olur. Dil kökündeki mantar enfeksiyonları da ağız kokusuna neden olabilir.

Uzun süre bir şey yememek ve su içmemek, hem ağız kuruluğuna hem de ağızdaki mikroorganizmaların faaliyetinin artmasına yol açar ve ağız kokusu kaçınılmaz olur. Ağız kuruluğuna sebep olan bazı ilaçlar da ağız kokusu yapabilir.
Ağız kokusu olan birçok insan durumlarından habersizdir. Ağızdaki kötü kokunun kendi kendine teşhis edilmesi zordur.
Ağız kokusunu doğrulamak için, güvenilir bir arkadaş veya aile üyesinden, kokunun kaynağını belirlemek adına nefes ve burunu koklamaları istenebilir. Bilek yalanabilir ve kuruması için beş saniye beklenir. Bileğinizdeki koku nefesinizin nasıl koktuğunu anlamanıza yardımcı olur.

166 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.