Diş Fırçalama Önerileri

Diş ve ağız sağlığı genel vücut sağlığımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Sağlıklı dişler için yapılması gereken en önemli kişisel ağız bakımı diş fırçalamaktır. Diş fırçalama konusunda Amerikan Dişhekimleri Birliği’nin bazı önerileri şunlardır :
* Amerikan Dişhekimleri Birliği (ADA), florürlü bir diş macunu kullanarak iki dakika boyunca diş fırçalamayı önerir.
* İki dakikalık fırçalama, klinik açıdan önemli miktarda diş plağı temizliği sağlar.
Florür içeren bir diş macunu kullanılması, tükürükteki florür miktarını arttırır, dişlerin çürük riskinde azalma ve dişlerin yeniden mineralizasyonuna katkıda bulunur.

* Diş fırçalama teknikleri vardır. Bunların herhangi birinin hastanın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak avantajları olabilir.

* Genel olarak diş fırçası dişeti çizgisine 45 derecelik bir açı ile yerleştirilerek dişetinden dişe doğru fırçalama önerilir.
* Ön dişlerin iç yüzeylerinin temizliği için fırça dikey olarak eğilir ve birkaç kez yukarı aşağı fırçalama yapılır.
* Kullanılan tekniğe bakılmaksızın, fırça iç, dış, çiğneme yani tüm yüzeylere dokunmalıdır.
* Fırçalama yaparken, ADA, insanların yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmalarını ve hafif baskı uygulamalarını, böylece diş eti zedelenme riskini azaltmalarını önerir.

Bazı diş fırçası bakım ipuçları şunlardır
* Diş fırçaları paylaşılmamalıdır. Bir diş fırçasını paylaşmak, insanlar arasında mikroorganizmaların ve hastalıkların geçişine neden olabilir.
* Kalan macunu ve artıkları temizlemek için her kullanımdan sonra diş fırçası iyice durulanmalıdır.
* Kullanımdan sonra diş fırçaları dik konumda saklanmalı ve hava ile kurumalıdır. Nemli bir diş fırçasını kapalı bir kapta saklamak, fırçadaki mikrobiyal üretmeyi , açık havaya bırakmaktan çok daha fazla artırır.


* Diş fırçaları yaklaşık 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Kılları deforme olmuş ve yıpranmışsa daha sık değiştirilmelidir çünkü fırçanın etkinliği azalır.
* Diş fırçası dezenfeksiyonu ile ilgili literatürde çok az bilgi vardır. Diş fırçasını % 3 hidrojen peroksit veya ağız gargarasında bekletmenin bakteri miktarını önemli ölçüde azalttığı (% 85) bulunmuştur.
* Mikrodalga veya bulaşık makinesinde dezenfeksiyon yapılması önerilmemektedir. Yüksek ısı fırçaya zarar verebilir. Diş fırçası dezenfeksiyon cihazları mevcuttur.

Kaynak :

http://www.ada.org/en/member-center/oral-health-topics/toothbrushes

532 views

2 Comments

  1. Pingback: diş ve ağız bakımı

  2. Pingback: Covid 19 ve Diş Sağlığı - Diş Estetiği Tedavisi

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.