Elektrikli ve Normal Diş Fırçası Karşılaştırması

Diş sağlığı ve diş estetiği tedavisi kesinlikle kişisel ağız bakımına muhtaçtır. Kişisel ağız bakımının en önemli bölümü de diş fırçalamaktır. Bu amaçla kullanılmakta olan diş fırçaları iki ana grupta toplanırlar. Elektrikli ve normal diş fırçası karşılaştırması da bu noktada soru işaretleri oluşturur. Elektrikli ve normal diş fırçaları olarak ayrılan iki farklı diş fırçası grubunun birbirine göre avantaj ve dezavantajları şöyle özetlenebilir.
El ile kullanılan manuel diş fırçalarının en önemli avantajı , daha geniş seçenek çeşitliliğidir. Büyük , orta veya küçük diş fırçası boylarının yanı sıra fırça bölümünün arkasında kullanışlı bir dil temizleyici bölge de olabilir.

Manuel diş fırçaları, fırçalamada dişlere uygulanan basıncın ne kadar olduğunu hissetmeye yardımcı olabilir. Bu özellikle fazla basınçlı fırçalamadan rahatsızlık duyan hassas dişler ve dişetleri olan insanlar için yararlı olabilir.
Manuel diş fırçaları ayrıca, elektrikli diş fırçalarından önemli ölçüde daha ucuzdur, bu da onları değiştirmeyi çok daha kolay hale getirir.

Diş fırçaları elektrikli ve manuel olmak üzere iki ana sınıfa ayrılırlar.

Daha küçük oldukları için seyahat ederken daha kolay taşınabilirler , böylece diş bakımı , seyahatlerde de ihmal edilmemiş olur.
Elektrikli diş fırçasının en önemli avantajı , diş plaklarının temizlemesine yardımcı olan bir hareket ile ​​diş fırçalama işini büyük oranda yapmalarıdır.
El ve bilek hareketlerini kısıtlayan artrit veya kişisel becerileri sınırlayan diğer koşulları olan insanlar için bu büyük bir kolaylık olabilir.
Değişken hız aralığı, hassas dişleri olan insanlar için koruma ve kolaylık saglar. Elektrikli diş fırçalarından bazıları, çok fazla basınç uygulanıyorsa bir ikaz lambası ile uyarı verir .
Elektrikli diş fırçaları, dişlerini fırçalamaya isteksiz çocuklar için ikna edicidir , çünkü elektrikli diş fırçaları onlar için daha eğlenceli görülebilir.
Birçok elektrikli diş fırçası aynı zamanda dişlerinizi en az iki dakika fırçaladığınızdan emin olmak için yerleşik bir zamanlayıcı içerir.

Diş fırçalamada önemli olan konu, doğru şekil ve yeterli süredir.

Hem elektrikli hem manuel diş fırçalarında , diş fırçasının veya fırça kafasının her üç ayda bir değiştirmesi önerilmektedir.
Özetle , hem normal hem de elektrikli diş fırçaları, dişleri temizlemek ve sağlığını korumak için kullanılabilir , ancak her iki diş fırçası tipi de işe yaraması için düzenli ve doğru şekilde kullanılmalıdır.

Kaynak :

https://www.aso.org.au/electric-or-manual-toothbrush

325 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.