Diş İpi Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır

Diş ipi, diş fırçası ve diş macunu ile birlikte kişisel ağız bakımında kullanılan en önemli enstrümanlardandır. Diş ipleri, ilk dönemlerde uzun bir iplik oluşturacak şekilde bükümlü ipek liflerden yapılmıştır. Günümüzde diş ipi genellikle naylon liflerden veya plastik liflerden yapılmaktadır. Diş ipleri kullanımı daha hoş yapmak için nane gibi aroma maddeleri ile tatlandırılabilir. Mumlu veya mumsuz diş ipi etkinliğinde fark bulunmamakla birlikte, mumlu veya kaplanmış diş ipine karşı hafif alerji olabildiği bildirilmiştir. Genellikle ne tür bir diş ipi kullanıldığı değil, ne zaman, ne sıklıkla kullanıldığı ve ne şekilde kullanıldığı önemlidir. Amerikan Dişhekimleri Birliği’nin diş ipi kullanımı ile ilgili sorulara ilişkin önerileri şunlardır :

Diş ipi kullanımı için en uygun zaman nedir :
ADA ( Amerikan Dişhekimleri Birliği ), günde iki kez diş fırçalamayı ve dişlerin arasını diş ipi (veya başka bir diş arası temizleyicisi) ile günde bir kez temizlemeyi önermektedir. Bazı insanlar yatmadan önce akşamları diş ipi kullanmayı tercih eder, böylece uyku sırasında ağız temiz olur, bazıları öğle yemeğinden sonra diş ipi tercih ederler. Bazı insanlar da sabah temizliğinin bir parçası olarak diş ipi kullanmayı seçmektedir. Diş ipi kullanımı için en uygun zaman bireyin programına uygun zamandır.

Önce dişler mi fırçalanmalı, diş ipi mi kullanılmalı :
Bazı insanlar dişler arasındaki herhangi bir yemek artığını ağzından temizlemek için fırçalamadan önce diş ipi kullanmak ister. Diğerleri diş ipi kullanmadan önce dişlerini fırçayla temizlemeyi tercih eder. Her iki durum da kurallara uygun bir diş temizliği yaptığınız sürece kabul edilebilir.

Günümüzde birçok farklı firmanın değişik formlarda üretmiş olduğu diş ipleri mevcuttur

Diş ipi yıkanıp ve tekrar kullanabilir mi :
Dişhekimleri kullanılmış diş ipini tekrar kullanmayı önermemektedir. Kullanılmış diş ipi kirlenmekte, etkinliğini kaybetmekte ve bakteri barındırabilmektedir. Kullanımdan sonra atılması önerilmektedir.

Kaynak: Amerikan Dişhekimleri Birliği
http://www.ada.org/en/member-center/oral-health-topics/floss

1.446 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.