Amalgam Diş Dolgusu Sağlığa Zararlı mı ?

Güncelleme : Eylül 2020 tarihi itibarı ile Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin ( FDA ), amalgam dolgu tercih edilmemesi gereken risk grubu kişileri açıkladığı yazıya linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazılı ve görsel medyada diş dolguları için kullanılan temel maddelerden biri olan amalgam ve özellikle içerdiği cıva ile ilgili birçok olumsuz haber yapılmaktadır.
Amalgam diş dolguları sağlığa zararlı mı sorusuna , Türk Dişhekimleri Birliği tarafından yapılan “amalgam dolgu malzemesi ” ile ilgili açıklamalar cevap olabilir. Ağız ve Diş sağlığı ile ilgili güncel bilgileri toplumumuza en doğru şekilde aktaran kurumlardan biri olan Türk Dişhekimleri Birliği’nin konu ile ilgili açıklamalarında aşağıdaki ifadeler yer almaktadır :

“Amalgam dolgudaki civa zehirli değildir. Civa diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer.”

WHO 2009 Cenevre raporu ve UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı) ve FDI ( Dünya Dişhekimleri Birliği)  tarafından yapılan başka bir açıklamada şöyle denilmektedir:

Amalgamın güvenli olduğuna ve toplumun sağlığı açısından önemine vurgu yapmıştır. Çok geniş araştırma ve klinik deneyim sonrası amalgamın güvenli olduğu ortaya konmuştur.”

Türk Dişhekimleri Birliği’nin konuya ilişkin bir diğer ifadesi şu şekildedir :

“Amalgam güvenilir ve yüksek derecede etkili bir restoratif materyaldir. Küresel halk sağlığını idame ettirmek ve korumak için ancak alternatif ve uygun bir restoratif materyal mevcut olduğunda  amalgam kullanımının aşamalarla azaltılması söz konusu olabilir.”

Türk Dişhekimleri Birliğinin yapmış olduğu bu açıklamalardan da anlaşılabileceği üzere, amalgam dolgu maddesi kullanılarak yapılan diş dolguları günümüz itibarı ile sağlık açısından güvenli kabul edilmektedir.

Kaynak : Türk Dişhekimleri Birliği

290 views

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.